23.07.2019 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O krok ďalej v ochrane rastlín

Celoslovenských dní poľa sa pravidelne zúčastňuje spoločnosť BASF Slovensko, ktorá každoročne v oblasti ochrany rastlín prináša nové účinné prípravky posúvajúce úroveň ochrany proti škodlivým činiteľom prostredia v meniacich sa podmienkach prostredia. Nebolo tomu inak ani na 8. ročníku podujatia.

„Už tradične na celoslovenskom stretnutí poľnohospodárov v Dvoroch nad Žitavou predstavujeme naše technológie ošetrenia poľných plodín postavené na osvedčených a nových produktoch z nášho portfólia,“ predstavil expozíciu BASF jej zástupca Ing. Miroslav Demo.

Systiva do jačmeňa aj pšenice

„Novým trendom v systéme fungicídnej ochrany pšenice a jačmeňa je ošetrenie Systivou, ktorá vynikajúco podrží porasty už od začiatku vegetácie,“ uviedol M. Demo, podľa ktorého na Slovensku snáď nie je ani pestovateľ, ktorý by si tento inovatívny prípravok v ošetrovaní jačmeňa nevyskúšal. Aplikuje sa spolu s moridlom na osivo, pričom funguje na listové choroby jačmeňa a pšenice približne do štádia BBCH 37 v závislosti od infekčného tlaku. V prípravku obsiahnutá účinná látka Xemium® zo skupiny karboxamidov (SDHI) sa vyznačuje vysokou mobilitou, t. j. z osiva sa dostane až do zelených častí  rastliny a môže ich tak chrániť proti hubovým chorobám,“ objasnil M. Demo, pričom zdôraznil, že okrem fungicídneho účinku, Systiva v rastlinách spúšťa aj významné fyziologické efekty, napr. zníženie stresu rastlín z nepriaznivých vplyvov prostredia.

V jačmeni Systivu dopĺňajú osvedčené prípravky Capalo® - proti múčnatke a chorobám päty stebla a Osiris® Top s účinnosťou proti klasovým chorobám, vrátane fuzarióz.“

Ako ďalej M. Demo informoval, od tohto roku je Systiva® využívaná aj v ochrane pšenice, hlavne tvrdej, ktorá je oveľa náchylnejšia na choroby už v jesennom období. Upozornil, že práve tí pestovatelia, ktorí sa naplno venujú tvrdým pšeniciam, nesmú zanedbať fungicídnu ochranu ani na jar. A to zvlášť, keď posledné dva roky bola teplotne nadpriemerná jeseň, choroby sa vyskytovali, má ošetrenie Systivou svoje opodstatnenie.

M. Demo informoval o uvedení nového fungicídu Priaxor v nasledujúcej sezóne. „Pestovateľov upozorňujeme na to, že technológie ošetrovania nielen obilnín sa zmenia a viac sa bude nutné zamerať na preventívne zásahy,“ dodal ďalej.

Počas prehliadky pokusu, ktorého základ tvorili práve technológie ošetrenia pšenice a jačmeňa, si pestovatelia mohli porovnať varianty ošetrenia s aplikáciou Systivy a bez nej v kombinácii s ťažiskovými prípravkami spoločnosti.

Efektívne v ošetrovaní slnečnice

Ucelená technológia ošetrovania slnečnice Clearfield® Plus od spoločnosti BASF je založená na preemergentnej aplikácii Wingu® P v dávke 4,0 litre na hektár a v postemergentnej aplikácii Pulsaru® Plus v dávke 2,0 litre na hektár s možnosťou delenej aplikácie - tento variant ošetrenia bol predstavený aj v pokuse. Proti hubovým chorobám slnečnice M. Demo odporučil fungicíd Pictor® a to buď jednorazovo v dávke 0,3 - 0,5 litra na hektár pri objavení sa súkvetia, alebo v delenej aplikácii.

Ponuka repiek

Novinkou v ponuke spoločnosti BASF sú odrody repky, ktoré v roku 2018 kúpila od spoločnosti Bayer a to vrátane šľachtiteľského programu. Portfólio repky je zložené z ťažiskových hybridov Lexer a INV1024, ktoré dopĺňajú Jenifer a  Silver. „Hybridy z rady INVIGOR sú výsledkom unikátneho šľachtenia, zameraného na mohutný koreňový systém, vitalitu rastu v jesennom období, veľmi dobré prezimovanie a rozvoj habitusu rastliny skoro na jar,“ uviedol Ing. Roman Sýkora, produktový manažér spoločnosti BASF. Úrodové parametre repiek z nového šľachtenia sú veľmi dobré. Zdôraznil, že odrody repky v portfóliu spoločnosti sú registrované lokálne, t. j. v tomto prípade na ÚKSÚP-e, v čom chcú aj naďalej pokračovať. Z rady INVIGOR je minuloročná novinka INV1165. V tomto roku uviedli aj jednu unikátnu novinku a tou je prvý clearfieldový materiál spoločnosti BASF- INV1166 CL.

„Prednosťou všetkých našich materiálov je úrodová stabilita v rôznorodých podmienkach prostredia, taktiež dokážu do istej miery eliminovať výkyvy počasia, pričom dosahujú veľmi dobré úrodové výsledky,“ dodal zástupca spoločnosti. Navyše majú odolnosť proti hubovým patogénom, vďaka zabudovanému génu Rlm7. „V šľachtení nových materiálov sa zameriavame aj na ďalšie geneticky podmienené vlastnosti. Preto, čo sa portfólia osív týka, má spoločnosť BASF do budúcnosti veľké plány a osivársky program sa snažíme integrovať do našej kompletnej ponuky,“ dodal R. Sýkora.

Spoločnosť BASF na CDP opäť predstavila pokrokové technológie postavené na vysokoúčinných prípravkoch s cieľom poskytnúť pestovateľom efektívne a spoľahlivé riešenia v ošetrovaní kľúčových poľných plodín. Taktiež zaujali odrody repky – ťažiskovej plodiny slovenských poľnohospodárov.

VIERA UVÍROVÁ

FOTO - AUTORKA

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down