V rámci opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných (AMO) veterinári vo štvrtok preventívne likvidujú všetky chované ošípané v obci Rad a v obci Somotor v časti Nová Vieska nad Bodrogom v Trebišovskom okrese. Deje sa tak po tom, ako Štátna veterinárna a potravinová správa SR v týchto obciach potvrdila dva nové prípady nákazy.
SOMOTOR. Výskyt AMO sa koncom júla potvrdil aj v neďalekých obciach Strážne a Veľký Kamenec, čo boli vôbec prvé prípady AMO na Slovensku. Aj tam následne preventívne zlikvidovali všetky chované ošípané. "Práca prebieha podobným spôsobom ako minule, likvidujú sa všetky ošípané - v Novej Vieske, pokiaľ ja viem, je 15 kusov, a v obci Rad 11 kusov," uviedol obvodný veterinárny lekár Arpád Molnár.
Starosta Somotora Ján Juhász uviedol, že v celej obci evidujú 16 menších chovov. Potvrdil, že v oblasti je problém s početnými diviakmi a ľudia hlásili, že sa im objavili aj v záhrade.
Ako informovala ŠVPS, tretí prípad AMO na Slovensku v obci Somotor v časti Nová Vieska pri Bodrogu sa objavil v záhumienkovom chove, keď z troch ošípaných jedna uhynula. Pred úhynom prejavovala klinické príznaky ochorenia – teplotu a kožné zmeny. Vzorky z utratených ošípaných budú zaslané na vyšetrenie do referenčného laboratória vo Zvolene.
Štvrtý prípad v obci Rad bol u súkromného chovateľa v chove s jednou ošípanou, ktorá mala indikované zdravotné problémy a zvýšenú teplotu. Zdroj nákazy nie je doposiaľ jasný a prebieha epizootologické šetrenie. Oba nové prípady sú vo vzdialenosti niekoľko kilometrov od prvých dvoch.
Do aktualizovaného ochranného pásma vo vzdialenosti minimálne troch kilometrov od ohnísk sú zaradené obce Strážne, Veľký Kamenec, Malý Kamenec, Somotor, Veľký Horeš, Streda nad Bodrogom, Svätá Mária, Rad, Vojka, Malý Horeš, Svinice a Svätuše. V pásme pozorovania minimálne desať kilometrov od ohnísk je po novom 59 obcí.
AMO je vysoko nákazlivá vírusová choroba domácich ošípaných a diviakov, ktorá sa nedá liečiť a neexistuje naň vakcína. Človek voči vírusu nie je vnímavý.
/tasr/