26.08.2019 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

CleverFarm prináša jednoduchšie a prehľadnejšie skladovanie úrody

Chytré senzory od brnenskej spoločnosti CleverFarm využíva napríklad akciová spoločnosť Astur Straškov, ktoré sa svojím záberom dotýka ako výroby rastlinnej, zahŕňajúce pestovanie sladovníckeho jačmeňa, cukrovej repy a pšenice, tak i výroby živočíšnej, zamerané na správanie ošípaných a hovädzieho dobytka. Astur Straškov sa ďalej zaoberá vnútropodnikovými službami a obchodnou činnosťou.

Jedným z cieľov spolupráce s CleverFarm je efektívna práca pri skladovaní komodít. Kvôli klasickým problémom s dlhodobým skladovaním úrody, medzi ktoré patrí najmä vysoké riziko rozvoja škodcov a pliesní, sa spoločnosť rozhodla pre aktívne využívanie 17 tyčových senzorov, ktoré nahradili doterajší systém klasických teplomerov a vlhkomerov. Dáta o úrode, ktoré sú aktualizované každých 15 minút, sú neustále k dispozícii v online aplikácii. Senzory monitorujú predovšetkým teplotu, kde vďaka jej zmene včas upozornia na možný problém. Spoločnosť tak šetrí čas aj prostriedky, ktoré by museli investovať do manuálnej a často nedostatočnej kontroly úrody, ktorej časť je, s ohľadom na vyššiu predajnú cenu, držaná do marca, mnohokrát aj do mája.

 

“Když se objeví nějaký problém s uskladněnou sklizní, třeba náhlé zvýšení teploty, tak se o tom dozvíme prakticky okamžitě, čímž můžeme ihned zakročit a předcházet tomu, že se nám tam rozmnoží nějaký škůdce,” uvádí předseda představenstva Astur Straškov Miroslav Novák.

 

Senzory pomáhajú predchádzať požiarom

Častým problémom pri skladovaní je okrem výskytu škodcov a pliesní práve samovznietenie. Pôvodcom požiarov býva zvyčajne vlhkosť, spoločne s váhou uskladňovanej úrody. Dáta z aplikácie umožňujú poľnohospodárom reagovať rýchlo a prípadné straty tak minimalizovať. K zaznamenávaniu hodnôt totiž dochádza každých 15 minút.

 

“V okamihu, keď je úroda zozbieraná, je veľmi teplá a ihneď po zbere je potrebné úrodu čo najrýchlejšie schladiť. Potom teplota opäť voľne narastá, nikdy by ale nemala prekročiť teplotu vo svojom okolí. V okamihu, keď sa teplota výrazne zvýši alebo nezodpovedá trendu vývoja teploty okolia, je niečo zle,” vysvetľuje na akom princípe senzory fungujú Adam Zlotý zo spoločnosti CleverFarm. Senzory je možné použiť do všetkých sypkých materiálov ako sú všetky obilniny, repka alebo kukurica.

 

Senzory odhalili škodcu skôr ako znehodnotil úrodu

“Máme skúsenosť s tyčovým senzorom do sypkých hmôt, ktorý sme inštalovali do jednej časti ozimnej pšenice. A približne po troch nedeliach skladovania sa nám začala zahrievať jedna vrstva, tak sme si hovorili prečo. Urobili sme prehliadku na mieste, nabrali sme vzorku a zistili, že sa nám tam usídlil akýsi škodca, takže sme celú časť museli ošetriť vyčistením, prevzdušnením a vrátili sme ju naspäť do skladu bez škodcu. Ale bez senzora by sme sa to dozvedeli až keď by ten škodca otvoril vráta od skladového objektu,” opisuje skúsenosť so senzormi pán Bačina z farmy Agrossyn.

Lanové senzory zachraňujú aj silá

Už desiatky poľnohospodárov tak v Českej republike využívajú moderné technológie k ochrane svojej úrody. “Po úspechu u poľnohospodárov s tyčovými senzormi sme minulý rok vyvinuli a úspešne otestovali lanové senzory do sila. Pomocou nich CleverFarm zmodernizuje aj staršie silo, ktoré ešte slúži dobre, ale nie je vybavené žiadnou pokročilejšou technológiou,” hovorí Zlotý.

 

Všetko pod jednou strechou

V neposlednom rade Astur Straškov využíva aj meteostanice, ktoré sú teraz schopné sledovať aj tzv. ovlhčenie listov. Tým je možné predikovať výskyt pliesňových chorôb napádajúcich pšenicu a predchádzať tak zníženiu výnosov z nej až o 60%. Ďalej spoločnosť využíva funkciu družicových dát pre variabilné hnojenie a siatie a aplikáciu CleverAssets pre efektívnejšiu správu poľnohospodárskej pôdy.

 

“Boli sme jedným z prvých klientov CleverFarm a na dlhú dobu ešte budeme. Jednak sa s nimi dobre spolupracuje, jednak dokážeme spravovať a kontrolovať stav pôdy a úrody v jednej aplikácii. Všetko tak máme pod jednou strechou. Vďaka prehľadnosti, ktorú aplikácia ponúka tak šetríme čas, vďaka chytrému hnojeniu aj hnojivo. Sme vďaka tomu jednak efektívnejší, jednak výrazne znižujeme svoje náklady,” uvádza predseda predstavenstva Astur Straškov Miroslav Novák.

 

“Začiatkom septembra 2018 sme inštalovali prvý senzor do sila s desiatimi čidlami. Silo je vysoké cez 20 metrov, je to teda jedno z najväčších síl u nás. S počtom 10 čidiel sme ale už na hranici technologických možností IoT. Maximálne využívame počet znakov prenesených jednou správou. Viac technológia IoT už nie je schopná preniesť,” popisuje Zlotý.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down