05.09.2019 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Štetinavec orechový je známy škodca

V druhej polovici augusta možno vo výnimočne priaznivých rokoch pre štetinavca orechového (Calliteara pudibunda) pozorovať na orechoch kompletnú defoliáciu listov.

Tento škodca sa okrem tohto hostiteľa môže vyskytovať aj na buku lesnom, dube, hrabe obyčajnom, prípadne aj na iných ovocných stromoch.
Škodca je známy takmer v celej Európe. Nápadný je svojim sfarbením, jeho húsenice sú zelenožlté, veľmi chlpaté, majú štyri skupiny dlhších žltých štetín na vrchnej strane, medzi ktorými sú zamatovočierne zárezy. Do jesene sa stihnú zakukliť.

K prvým symptómom patria dierky na listoch, ktoré spôsobujú húsenice mladších instarov. Listy môžu byť aj úplne obžraté húsenicami starších instarov. Poškodenie býva viditeľné koncom júla a v auguste. Škodca sa môže kalamitne premnožovať.

Larva sa vyvíja do stredne veľkého motýľa s rozpätím krídel 50 - 60 mm. Mení sa aj sfarbenie škodcu, pretože motýľ má sivohnedé sfarbenie so svetlejšími škvrnami. Samička znáša vajíčka v skupinách po 50 - 100, niekedy však aj po 150 kusoch. Prvá znáška je najväčšia. Počas premnoženia sú znášky rozmiestnené rovnomerne po celom strome. Ak je nízka populácia, samičky uprednostňujú znášanie v korunách stromov. Kukla prezimuje v riedkom zámotku v hrabanke alebo v štrbinách kôry.

Na území Slovenska sú proti húseniciam všeobecne na všetkých ovocných stromoch autorizované dva prípravky na ochranu rastlín, a to Karate Zeon 5 CS a Lambdol s rovnakou účinnou látkou. V niektorých krajinách sa ochrana vykonáva aj pomocou prípravkov na báze baktérie Bacillus thuringiensis. Vhodným obdobím na ošetrenie je čas výskytu húseníc prvých instarov, teda v júni až júli.

Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down