Plochou pestovania patrí slnečnica ročná medzi päť najvýznamnejších olejnín sveta. Svetové zberové plochy slnečnice ročnej sa v súčasnosti dlhodobo pohybujú na úrovni 25 miliónov ha. Najväčšie pestovateľské plochy sú v Rusku, na Ukrajine, krajinách EÚ a v Argentíne. Pestovateľské plochy Ukrajiny a Argentíny sa v posledných rokoch navyšujú, pričom pestovateľské plochy štátov EÚ sa v posledných rokoch stabilizovali a kolíšu v intervaloch 3,72 – 4,21 milióna hektárov.
Podľa údajov FAO je slnečnica ročná celosvetovo, za sójovými bôbmi, repkovým a bavlníkovým semenom, štvrtou najvýznamnejšou olejninou s priemernou produkciou 36 miliónov ton nažiek. Medzi troch najvýznamnejších pestovateľov slnečnice ročnej patrí Ukrajina (8,4 mil. ton), Rusko (7,8 mil. ton) a krajiny EÚ s produkciou 7,1 mil. ton. Podiel týchto krajín na celkovej produkcii je 52 – 68 percent. Z uvedeného vyplýva, že viac ako polovica svetovej produkcie nažiek slnečnice ročnej je vypestovaná na severnej pologuli. Na južnej pologuli je najvýznamnejším producentom Argentína. V rámci krajín EÚ je najväčším producentom Francúzsko, s produkciou okolo 1,6 mil. ton, ďalej Bulharsko (1,35 mil. ton) a Rumunsko (1,2 mil. ton).
Slovensko siedme
Produkcia Slovenska sa najčastejšie pohybuje na hranici 200 tisíc ton, čo mu zabezpečuje v rámci krajín EÚ siedmu priečku. Česká republika má priemernú produkciu na hranici 60 tis. ton. Svetový trh s nažkami slnečnice ročnej tvorí významnú časť podielu na celkovom svetovom obchode s poľnohospodárskymi komoditami a predovšetkým s olejnatými semenami. V poslednom období bol v priemere zaznamenaný najväčší export nažiek z krajín EÚ v objeme 560 tisíc ton, z Ukrajiny v množstve 314 tisíc ton a z Číny (183 tisíc ton). Priemerný svetový export sa pohybuje v objeme okolo 1,8 milióna ton. Naopak, najväčším importérom nažiek slnečnice ročnej je dlhodobo Turecko a krajiny EÚ, a to predovšetkým z Ukrajiny a Ruska. Krajiny EÚ sú významnými exportérmi, aj importérmi. Pohyb nažiek udáva situáciu producenta bez účasti jeho spracovateľského priemyslu, ktorý však v prípade Ukrajiny, Argentíny a Ruska je vybudovaný na veľmi dobrej úrovni, takže podstatná časť ich produkcie je vyvážaná ako slnečnicový olej. Medzi najvýznamnejších producentov slnečnicového oleja patrí Ukrajina, ktorá vyváža viac ako 2,9 milióna ton oleja ročne, pričom 50 percent celkového svetového exportu je produkovaného práve na Ukrajine. Druhým najväčším exportérom oleja je Argentína (0,98 milióna ton) a Rusko (0,8 milióna ton). Svetový export slnečnicového oleja sa pohybuje na hranici 6 miliónov ton. Jeho najväčšími importérmi sú India (0,97 milióna ton), krajiny EÚ (0,89 milióna ton) a Egypt (0,61 milióna ton).
Prečo slnečnicu pestujeme a zberáme?
Hospodársky význam slnečnice ročnej môžeme posudzovať z viacerých hľadísk, zameraných predovšetkým na výrobu rastlinného oleja obsahujúceho viac ako 85 percent nenasýtených mastných kyselín, pričom viac ako dve tretiny z nich predstavuje kyselina linolová. Obsah kyseliny linolénovej musí byť nižší ako 0,1 percenta. Okrem už uvádzaných mastných kyselín obsahuje slnečnicový olej 0,1 – 0,2 percenta kyseliny palmitovej a stopy kyseliny myristovej. Komerčne dostupné hybridy slnečnice ročnej obsahujú od 39 – 49 percent oleja v nažke. Rastlinné oleje sú obnoviteľným a potenciálne neobmedzeným zdrojom energie, s obsahom energie porovnateľným s motorovou naftou.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.