Nemáš niekoho? Potrebujeme človeka! Ponúkame stabilné zamestnanie - poraďte.
Takéto a mnohé podobné otázky dostávam v ostatných rokoch najmä počas leta, v období, keď končia naši absolventi. Reč je o agronómoch, zootechnikoch, no v mojej profesii predovšetkým o mechanizátoroch. Ospravedlňujem sa za nepresnosť - dnes sú to už podľa diplomov manažéri výroby, no starí praktici ich menujú tradične. Najradšej, ak by to boli absolventi s prekryvom znalostí, no nevadí, ak nie. Len aby boli a nastúpili, veď kto chce a má záujem potrebné sa vždy doučí.
Čo sa to deje? Kde sú absolventi? Žeby paralela s problémom v školstve, kde podľa novinárov len horko-ťažko dvojciferné percento absolventov nastupuje na pedagogický post ktorý vyštudovali?
Moja odpoveď je jednoznačná. Voľní absolventi nie sú. Je vypredané. Absolventi študijných programov spojených s poľnohospodárskou technikou majú prácu a sú zamestnaní. Prevažne už dávno pred ukončením štúdia. A môžu si pritom vyberať. Pracujú počas štúdia ako brigádnici, praktikanti, alebo podľa najnovšieho som sa stretol so študentom, ktorý má v podniku post „Junior mechanizátor“. Ako tak sledujem svojich absolventov, ale aj absolventov mojich kolegov, ich pôsobenie je v celom zábere od odborníkov v predaji a servise strojov až po riadenie techniky vo výrobe. Hoci osobitne platí, že si treba doplniť znalosti o agronomické, zootechnické alebo marketingové vedomosti. Nuž, ale kto si nemusí vedomosti, poznatky a skúsenosti dopĺňať celý život? Ak nás problematika baví, ide to „bezbolestne a samo“.
Dnešný svet beží na vlne elektronizácie, komunikácie a robotizácie a neplatí to len pre sféru automotive, či IT. Špičková poľnohospodárska technika, našťastie dnes už celkom bežná aj v slovenských podmienkach, takéto zariadenia obsahuje. Dosahovať s ňou optimálne výkony je len v chuti ju využívať a v poznaní princípov a ovládania. K tomuto má dnes jednoznačne najbližšie súčasná mladá generácia, odchovaná na mobiloch, tabletoch, sociálnych sieťach či GPS navigácii. Čo sme sa my starší museli „doučiť“ (a opäť je tu neustále dopĺňanie vedomostí), to dnešní mladí ľudia dokážu ovládať už takmer podvedome. To je ich prirodzená výhoda, tu je presne ich priestor.
S úsmevom (cez slzy) som nedávno počul povzdych jedného kolegu z oblasti predaja a servisu – vraj potenciálny zákazník konštatoval „Stroj sa mi páči, beriem ho, ale dajte mi s ním aj človeka“. Výrok hovoriaci za všetko. Je síce pravda, že počet pracovníkov v rangu riadenia a obsluhy poľnohospodárskej techniky s výkonnosťou strojov klesá, no je tu aj otázka generačnej výmeny a žiaľ aj lákavé prostredie fabrík a výrobných hál. Ja študentom zdôrazňujem, že v máloktorej profesii bude môcť absolvent študijných programov prepojených na poľnohospodársku techniku po vstupe do praxe ihneď pracovať so špičkovou (vonkoncom nie lacnou) technikou. A bude to on, na ktorého sa budú ľudia obracať pre rady ako stroje nastaviť, či ako ich hospodárne využívať.
Veď elektronické vybavenie traktorov, kombajnov rezačiek a iných strojov sa vyrovná moderným automobilom a vývoj špecializovaných zariadení ide neuveriteľne rýchlo dopredu. V akej inej oblasti možno konkrétne využívať satelitnú navigáciu, ktorá dokáže viesť mnohotonové kolosy po stope s presnosťou 2 cm, kde inde možno zmysluplne využívať drony pri kontrole a identifikácii porastov či burín, alebo mať jednotlivé stroje pod neustálou proaktívnou servisnou kontrolou a podobne. Veď toto musí upútať mladú generáciu viac než rôzne virtuálne reality počítačových hier a aplikácií.
Dnešná poľnohospodárska výroba, je moderný, technologicky dokonalý podnik. Rozdiely samozrejme sú a mnohé závisí od možností, ale aj chuti súčasných manažérov. Technologické vybavenie, modernizačné trendy, vrátane informačných systémov sú principiálne totožné s inými oblasťami výroby.
Je zarážajúce a pre mňa, po 40-tich rokoch výchovy „mechanizátorov“, aj smutné, že len málo chlapcov a dievčat sa zamýšľa nad spojením svojho ďalšieho života so strojmi, s prírodou, so životom v zdravom vidieckom prostredí a s možnosťou ovplyvniť svojím postojom a správaním vývoj tohto sveta. Sveta, v ktorom chceme zdravé potraviny, pitnú vodu a čistý vzduch pre svoje deti.
Veľmi ma potešilo, keď som zaregistroval aktivitu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory orientovanú na stredoškolákov, ktorí prejavom im vlastným môžu v krátkych videách predstaviť svoj študovaný odbor a súčasne prejaviť záujem o pôdohospodársky sektor. Treba vplývať na verejnú mienku a pripomenúť strednej generácii, čím boli naši predkovia, ktorí nám zanechali našu, ešte stále krásnu a prosperujúcu krajinu.
V tomto zmysle aj Vysokoškolský poľnohospodársky podnik Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, spolu s poprednými dodávateľmi techniky a Združením dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR AGRION organizuje dňa 3. 10. 2019 v areáli podniku v Kolíňanoch už 2. ročník Univerzitného dňa techniky. Na tomto podujatí sa pre vysokoškolákov, ale aj študentov stredných škôl a odbornej verejnosti predstavia významné firmy poskytujúce špičkové stroje a technológie pre poľnohospodársku výrobu. V aktívnych ukážkach si budú môcť študenti vyskúšať napr. ovládanie strojov pomocou satelitnej navigácie.
Prof. Ing. Vladimír Rataj, PhD.
Katedra strojov a výrobných systémov, Technická fakulta
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre