01.10.2019 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenskí vinohradníci sú na kolenách

Vinohradníctvo a vinárstvo v strekovskom regióne získalo za ostatné roky vysoké renomé. Je súčasťou južno-slovenskej oblasti s dostatkom slnečných lúčov, ktoré ju robia najteplejšou na Slovensku. Mierne svahy, priaznivé pôdne a klimatické podmienky a práca skúsených vinohradníkov sú zárukou nielen vysokej kvality hrozna, ale aj vína. Jedným z najväčších pestovateľov hrozna v oblasti so 130 hektármi vinohradov je PD Strekov.

„PD Strekov je klasický poľnohospodársky podnik prioritne zameraný na rastlinnú výrobu v rámci ktorej pestujeme hlavne hustosiate obilniny, olejniny, krmoviny, kukuricu a pre našu oblasť príznačný vinič hroznorodý. Okrem toho sme si udržali aj živočíšnu výrobu v rámci ktorej chováme 250 kráv pre trhovú produkciu mlieka,“ predstavil spoločnosť jej predseda Ing. Tomáš Kasnyik a dodal: „Máme všeobecné problémy ako každý poľnohospodársky podnik na Slovensku, avšak naše najväčšie problémy sú spojené s pestovaním viniča, najmä s odbytom hrozna.“

Nie je záujem

„Dlhé roky sme žili v tom, že vinohradníctvo je pomerne stabilné odvetvie. Totálny zvrat nastal pred tromi rokmi. Z vlaňajšej úrody hrozna sme nedokázali predať 10 percent a tohtoročné problémy s odbytom sú ešte väčšie. O slovenské hrozno a rovnako aj víno nie je záujem,“ uviedol T. Kasnyik. Pritom, ako uvádza, pred tromi rokmi malo PD Strekov 15 až 17 väčších odberateľov a pomerne veľa drobných spracovateľov hrozna, dnes ledva troch maximálne štyroch. Tohtoročnú úrodu začali riešiť už na jar v marci. „Naši odberatelia nám ale avizovali, že majú veľké skladové zásoby vína, ktoré nejde na odbyt. Ak hrozno odoberú tak len 50 percent z toho, čo v minulosti,“ dodal k situácii. Za obrovský, stále zväčšujúci sa problém považuje narastajúci dovoz lacných vín zo zahraničia. „Na základe toho sme vedeli, že tento ročník z pohľadu odbytu nebude jednoduchý,“ dodal.

Ceny pod nákladmi

Nielen odbyt, ale aj ceny sú veľkým problémom, pohybujú sa na úrovni 90-tych rokov. „Vtedy sme hrozno predávali za 12 korún za kg, dnes za 30 až 45 centov. O situácii som hovoril aj s kolegami zo Svodína, ktorí sú tiež bez odberateľov,“ uviedol T. Kasnyik, podľa ktorého rovnaké problémy majú aj vinári.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down