Dňa 3. septembra 2019 sa v Sečovciach uskutočnil v poradí už 4. ročník Celoslovenského dňa poľa sóje - kľúčovej plodiny pre možnosť vyhlásenia Slovenska bez GMO. Podujatie zorganizovali spoločnosti AGROTRADE GROUP, spol. s r. o., AT Zemplín, Zväz výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností, GAMOTA JR, s. r. o., BOWTEN s.r.o a spoločnosť SAATBAU Slovensko, z portfólia ktorej boli predstavené viaceré perspektívne odrody sóje.
Podujatie sa konalo pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) a Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Konateľ hostiteľskej spoločnosti AT Zemplín Ing. Alexander Palágyi v úvode zdôraznil hlavnú myšlienku podujatia, ktorej stredobodom je sója – podpora pestovateľov, skúsenosti s pestovaním a ďalšie perspektívy jej pestovania na Východnom Slovensku, pričom skonštatoval, že v roku 2019 sa sója dostala viac do pozornosti, ktorá jej z hľadiska potenciálu a prírodných podmienok na Slovensku prináleží.
Za SPPK hostí podujatia pozdravil jej podpredseda Ing. Miroslav Štefček. Ocenil kroky agrorezortu pre zaradenie sóje do podpory prostredníctvom „Zelenej nafty“ a citlivých plodín, ktoré sú pre Slovensko mimoriadne potrebné.
Základom sú kvalitné osivá
„Výroba osív je absolútnym základom pestovania sóje a som presvedčená, že umiestnenie nového osivárskeho závodu priamo v Košickom kraji s polovicou tohtoročnej pestovateľskej plochy sóje na Slovensku zabezpečí dostatok kvalitného genetického materiálu pre slovenských poľnohospodárov,“ povedala v úvode Ing. Daniela Rudá, riaditeľka Odboru rastlinnej výroby MPRV SR. Ocenila projekt súkromnej certifikácie výroby bez použitia GMO v celom výrobnom procese ako ďalšiu alternatívu pre certifikačné schémy výroby bez GMO a príležitosť pre poľnohospodárov a potravinárov ponúknuť produkty udržateľnej výroby. K podpore pestovateľov sóje uviedla: "Slovenskí pestovatelia sú podporovaní v režime priamych platieb a v roku 2019 MPRV SR legislatívne zaradilo sóju aj do nového dotačného titulu viazaných priamych platieb . Sója je zaradená aj medzi citlivé komodity schémy pomoci "Zelená nafta". V roku 2018 bolo v tejto schéme zapojeným pestovateľom sóje vyplatených 661 tisíc euro na vyše 33 tisíc hektárov (20 euro na hektár). V roku 2019 bude poľnohospodárom zapojených do schémy "Zelená nafta" vyplatených 27 euro na hektár podľa vedecky stanoveného koeficientu spotreby nafty 77,79 litra na hektár.“
„Slovenské potraviny bez GMO“
Ing. Marian Uhrík, predseda predstavenstva Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností pripomenul viacero myšlienok a podnetov, ktoré vzišli z predchádzajúcich ročníkov Celoslovenského dňa poľa sóje: „Koncept využitia sóje vrátane finálnej výroby potravín odštartoval pred štyrmi rokmi s neskromným názvom "Slovenské potraviny bez GMO". Vytvoril sa pracovný tím, ktorý od mája 2016 pod vedením MPRV SR vypracoval 70 koncepčných a praktických manuálov. Túto spoluprácu v dohľadnej dobe spečatíme spoločným memorandom, v ktorom sa prihlásime k rozširovaniu a ďalšej realizácii myšlienok výroby potravín bez GMO.“
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.