„Spoločnosť RWA SLOVAKIA v minulom roku oslávila dvadsiate výročie pôsobenia na slovenskom trhu. Významným medzníkom bolo zavedenie značky G-SEED – predstavuje synonymum pre prémiové osivá a vybrané odrody, ktoré ponúkame pestovateľom a našim obchodným partnerom v rámci celej strednej Európy.“
Uviedol zástupca spoločnosti Ing. Marián Bačiak počas prehliadky pokusu s hybridmi kukurice na Dňoch poľa v Drienovci, „zároveň sme na trh uviedli päť nových, z nášho pohľadu významných hybridov kukurice.“
Novinky v silážnom segmente - ES Peppone a Karedi CS, okrem stabilných úrod poskytujú zelenú hmotu s veľmi dobrými kvalitatívnymi parametrami, čo potvrdili aj rozbory renomovanými laboratóriami.
Ponuku zrnových hybridov obohatili Glumanda, Ajowan a Inclusiv. Podľa M. Bačiaka už pred uvedením na trh potvrdzovali svoje veľmi dobré vlastnosti v registračných skúškach a v poloprevádzkových pokusoch, kde v minulom roku dosahovali veľmi dobré úrody. Hybrid Glumanda (FAO 310) je stredného vzrastu s veľmi dobrou odolnosťou proti poliehaniu a lámaniu stebla. V závere vegetácie veľmi dobre uvoľňuje vodu zo zrna. V pokuse zaujal až po špičku ozrnenými šúľkami s 18 až 20 radmi zŕn. Zástupca spoločnosti pri tejto novinke vyzdvihol skoré kvitnutie, vďaka čomu uniká vysokým teplotám. V porovnaní s Glumandou je Ajowan (FAO 350) o niečo vyššia kukurica s vyrovnaným nasadením nápadne dlhých, valcovitých šúľkov s až 20 radmi zŕn. Skupinu stredne neskorých hybridov kukurice v ponuke posilnil hybrid Inclusiv (FAO 410). V závere vegetácie veľmi dobre usychá a môže byť predplodinou pre ozimnú pšenicu. Vďaka nižšiemu vzrastu po sebe zanecháva menej pozberových zvyškov, uľahčuje tak prípravu pôdy pre nasledujúcu plodinu. „Za ten rok, čo sú na trhu, máme na ne veľmi dobré odozvy od pestovateľov,“ dodal M. Bačiak.
Napriek významným novinkám uvedených v tomto roku, plánujú pre sezónu 2020 ďalšie tri nové zrnové hybridy kukurice a to – Gloriett, Persic a Tweetor. Podľa slov M. Bačiaka obohatia stredne skorý až stredne neskorý segment kukurice. V prípade hybridu Gloriett (FAO 380) vyzdvihol stabilitu v dosahovaní úrod, výnimočne pevné, nelámavé stonky a veľmi dobré hospodárenie s vodou. Ďalšia novinka Persic (FAO 430) dokáže vytvoriť maximálnu úrodu vo všetkých pestovateľských podmienkach - ako v lepších tak aj v horších. M. Bačiak poukázal na habitus rastliny, zvlášť na listy prispôsobené zmeneným klimatickým podmienkam. Tweetor (FAO 450) v pokuse zaujal veľkými, nápadne hrubými valcovitými šúľkami s dlhým zrnom. Napriek vyššiemu FAO v závere vegetácie intenzívne uvoľňuje vodu zo zrna. Okrem pestovania na zrno, je vhodný aj na CCM, prípadne na výrobu siláže s vysokým obsahom energie.
VIERA UVÍROVÁ
FOTO – AUTORKA