Polyfágny škodca Thaumatotibia leucotreta napáda vyše 70 druhov hostiteľov zo 40 čeľadí. Môže napadnúť veľa kultúrnych rastlín a aj rastliny vo voľnej prírode. Hlavnými hostiteľmi sú paprika, bavlník a citrusy, ďalej sú to broskyňa, kukurica, baklažán, vinič hroznorodý, kukurica, taktiež ruže, makadamové orechy, avokádo a ricín, menej významné sú kakao, karambola, káva, guáva, liči, ebenovník, hurmikaki, granátové jablko a fazuľa.
Predpokladá sa, že uvedený škodca pochádza zo subsaharskej Afriky. Okrem Afriky sa tento hmyz objavil v Európe a Spojených štátoch. Od roku 1984 do roku 2008 došlo k zachyteniu mory na 99 rastlinných druhoch v 34 vstupných prístavoch USA. Prvý výskyt v Izraeli bol potvrdený tiež v roku 1984 na makadamových orieškoch. V roku 2009 sa vyskytla v Holandsku. Občasné výskyty sú aj vo Švédsku a Veľkej Británii, nepredpokladá sa však, že by pochádzali z udomácnených populácií. V júni 2018 bol škodca pomocou lapačov odchytený v skleníkoch zameraných na produkciu papriky v Nemecku. Väčšie výskyty sú v Afrike (Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Kapverdy, Stredoafrická republika, Čad, Kongo (demokratická republika), Pobrežie Slonoviny, Eritrea, Etiópia, Gambia, Ghana, Keňa, Madagaskar, Malawi, Mali, Maurícius, Mozambik, Niger, Nigéria, Réunion, Rwanda, Svätá Helena, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Južná Afrika, Sudán, Svazijsko, Tanzánia, Togo, Uganda, Zambia, Zimbabwe).
Príznaky napadnutia
Larvy škodcu spôsobujú škody požerom vo vnútri plodov. Poškodenia požerom môžu následne vytvoriť vstupnú bránu pre sekundárnu baktériovú alebo hubovú infekciu.
Samičky kladú belavé vajíčka na povrch plodu buď jednotlivo alebo v malých skupinách. Krátko po vyliahnutí prechádzajú larvy do plodov, kde začínajú úživný žer. Mladé larvy sú svetlej farby s tmavo hnedou hlavou a zvyčajne sa vyvíjajú cez 5 instarov. Neskôr môžu byť larvy dlhé až 15 milimetrov a sú ružovo červenej farby s tmavo hnedou hlavou. Po úživnom žere sa larvy kuklia v pôde. Dospelce sú 7 – 8 milimetrov dlhé a rozpätie krídiel dosahujú 15 – 20 milimetrov. Predné krídla majú pestrú hnedú až sivú kresbu s bielou škvrnou v strede. Zadné krídla sú svetlo hnedej farby. Dospelci nie sú považovaní za dobrých letcov, avšak niektoré štúdie poukazujú na to, že samci sú schopní reagovať na samičky vzdialené aj viac než jeden kilometer.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.