Preventívnu ochranu porastov treba zamerať na výber geneticky odolných odrôd, striedanie plodín, tak aby na tom istom pozemku boli obilniny najviac raz za tri roky, likvidáciu výmrvu obilnín a dodržiavania optimálnej vzdialenosti od jednotlivých plôch osiatych obilninami, používanie zdravého certifikovaného a moreného osiva, počas vegetácie pravidelné hodnotenie porastu a rýchle rozhodnutie o ošetrení.
Ako univerzálny prostriedok, ktorý mobilizuje prirodzenú ochranu rastliny treba uviesť prípravky ktoré obsahujú oospóry huby Pythium oligandrum M1. Účinkuje ako spúšťač indukovanej rezistencie proti hubovým chorobám. Aplikuje sa morením osiva.
Signalizačná práva
Mazľavá sneť pšeničná a hladká
Mazľavá sneť pšeničná (Tilletia caries), mazľavá sneť hladká (Tilletia foetida) - zdrojom infekcie je infikované zrno. Chlamydospóry si udržiavajú v pôde klíčivosť desať rokov. K infekcii dochádza po výseve do vlhkej pôdy, pri teplote 2 až 3°C, optimum je 18 až 20°C. Mycélium prerastá cez steblo až do klasu. Zrná mení na mazľavú hmotu chlamydospór obalenú blankou, sú guľatejšie, mazľavej konzistencie a zapáchajú, neskôr tvrdnú, pri mlátení sa rozbíjajú na čierny prach a kontaminujú osivo.
Nepriama ochrana spočíva vo vysievaní zdravého, nekontaminovaného osiva, dodržiavanie osevných postupov, nevysievať do zamorených pôd aspoň päť rokov. Najúčinnejší zásah proti šíreniu snetí je morenie osiva pšenice jarnej moridlami s účinnými látkami prothioconazole + tebuconazole, tebuconazole, prothioconazole, prothioconazole + tebuconazole + fludioxinil, fluoxastrobin + prothioconazole + tebuconazole, carboxinu + thiram do spotreby, difenoconazole, difenoconazole + fludioxonil, difenoconazole + fludioxonil + tebuconazole, ipconazole, triticonazole, fludioxonil + sedaxane, fludioxonil + sedaxane + triticonazole, alebo fluxapyroxad + triticonazole + fludioxonil.
Fungicídne moridlo s obsahom účinných látok ipconazole + imazalil, ktoré patria do skupiny DMI fungicídov, pôsobí ako systemický fungicíd inhibujúci klíčenie spór a blokujúci rast mycélia hubových patogénov.
Mechanizmus účinku azolových moridiel je v inhibícií biosyntézy ergosterolov. Inhibujú rast patogéna tým, že ovplyvňuje tvorbu sterolov v bunkových membránach patogéna. Výsledkom je rozvrat funkčnosti membrán, únik obsahu cytoplazmy a odumretie hýf. Účinná látka je prijímaná osivom a následne translokovaná do klíčiacich vzchádzajúcich rastlín.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.