Nitrianska vinohradnícka oblasť sa v porovnaní s ostatnými vinohradníckymi oblasťami Slovenska vyznačuje snáď najrôznorodejšími prírodnými podmienkami. Vinohrady sú vysadené na svahoch Považského Inovca, Tribeča a tiež na sprašových pahorkatinách Podunajskej nížiny. V tejto oblasti neďaleko Nitry hospodári PD Ivanka pri Nitre, ktoré sa v posledných rokoch pustilo do obnovy vinohradov a investovalo do technológie výroby vína.
PD Ivanka pri Nitre dnes hospodári v katastroch obcí Ivanka pri Nitre, Branč a Krškany, ktoré sú mestskou časťou Nitry, na 2035 hektároch poľnohospodárskej pôdy z toho je 2012 hektárov ornej pôdy a 23 hektárov viníc. Hlavnou činnosťou podniku je výroba rastlinných komodít. V rámci živočíšnej výroby sa venujú odchovu mladého dobytka a v menšej miere chovu mäsového dobytka plemena Charolais pre potreby vlastného bitúnku. Pustili sa však do špeciálnej rastlinnej výroby výsadbou jahôd na ploche 2,6 hektára. Prvý minuloročný samozber, určený pre záujemcov z Nitry a okolia, dopadol viac než úspešne. Druhý, oveľa náročnejší projekt sa týka rekonštrukcie vinohradov a investícií do technológie výroby vína.
Vízie a vôľa investovať
„Aby vinohradníctvo a vinárstvo mohlo napredovať potrebujete mať víziu a vôľu investovať nemalé finančné prostriedky, napr. do vysádzania nových odrôd, taktiež do moderných technológií výroby vína. Samozrejme, odrazili sme sa od základu vybudovaného v minulosti,“ povedal v úvode Ing. Róbert Mészaroš, predseda PD Ivanka pri Nitre, podľa ktorého je momentálny technologicky stav pivnice a objem výroby vhodný najmä pre privátnu klientelu. Aj preto sa rozhodli uberať cestou výroby prívlastkových vín vyššej kvality. Potenciál výroby v objeme 26 až 30 tisíc litrov vína ročne odpovedá aktuálnym spracovateľským kapacitám.
S využitím reštrukturalizačných projektov
Od roku 2017 v PD Ivanka pri Nitre s pomocou reštrukturalizačných projektov každoročne obnovujú cca 4 hektáre vinohradov. Postupne vysadili pre túto oblasť viaceré zaujímavé odrody: rizling rínsky, rulandské šedé, pálavu, alibernet a muškát moravský. Zo slovenských novošľachtencov sa rozhodli pre odrody devín, hron a dunaj. Taktiež rozšírili výsadby odrôd, ktoré už majú a darí sa im v týchto podmienkach, napr. chardonay a rizling vlašský. V tomto roku pokračujú vo vyklčovaní ďalšej plochy starej vinice, na ktorej v roku 2021 plánujú vysadiť pálavu, frankovku a noriu.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.