07.02.2020 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zápas s nebezpečnou nákazou

Takmer tri roky sa v chovoch hydiny na Slovensku nevyskytla vtáčia chrípka. Všetko sa však zmenilo na konci prvej januárovej dekády tohto roku, kedy bol ohlásený výskyt vtáčej chrípky v chove drobnochovateľa v obci Zbehy, okres Nitra.

BRATISLAVA. O podrobnostiach informovali na tlačovej besede v Bratislave ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS).

O výskyt vtáčej chrípky v obci Zbehy „sa zaslúžil“ vysokopatogénny subtyp vírusu A s označením H5N8, ktorý bol na prelome rokov 2019 a 2020 potvrdený aj v Poľsku.

Ministerka pôdohospodárstva v súvislosti s čerstvým výskytom vtáčej chrípky na Slovensku poznamenala, že k výskytu došlo s odstupom takmer troch rokov. Dodala, že MP RV SR vyzýva predovšetkým tzv. malých chovateľov k obozretnosti a upozorňuje ich na nevyhnutnosť zaviesť preventívne opatrenia.

„Najväčšie riziko je práve tam, kde môže domáca hydina prísť do kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom. Vzhľadom na súčasné ročné obdobie a vzhľadom na klimatické zmeny spočíva najväčšie riziko v prenose vtáčej chrípky prostredníctvom sťahovavých vtákov z iných krajín,“ dodala G. Matečná.

Ústredný riaditeľ ŠVPS uviedol, že veľké chovy má ŠVPS pod úplnou kontrolou, a preventívne opatrenia v týchto profesionálnych chovoch sú podľa jeho slov „na skvelej úrovni“.

V prípade, že by sa v chove hydiny vyskytla táto nebezpečná nákaza, potom by v zmysle platných predpisov bolo treba usmrtiť všetku hydinu, nachádzajúcu sa v danom chove.

„Uhynutá alebo usmrtená hydina a všetky vajcia musia byť následne zneškodnené tak, aby sa na minimum znížilo riziko šírenia sa choroby,“ podčiarkol J. Bíreš.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down