„Vinohradníctvo na Slovensku je už dvadsať rokov v katastrofálnom stave,“ skonštatovala Ing. Jaroslava Kaňuchová Patková, PhD., výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska koncom novembra 2019 počas odborného semináru v Mojmírovciach.
EÚ v minulosti podporovala likvidáciu prebytkov. Z rozpočtu na vinohradníctvo a vinárstvo vo výške 1,4 miliardy euro, išlo na likvidáciu prebytkov vína 1,1 miliardy euro. Podľa J. Kaňuchovej Patkovej uvedená vysoká dotácia spôsobila, že sa vinič začal ešte viac vysádzať a pestovať, ale intenzívnym spôsobom, s minimalizovaním potreby ľudskej práce s cieľom dosahovať maximálne úrody, aj 50 ton z hektára. Pre porovnanie na Slovensku dosahujeme v priemere 5,4 tony hrozna z hektára. Keď už to bolo neúnosné, pristúpilo sa k likvidácii vinohradov, na ktorú sa vynaložilo až 1,1 miliardy eura. „Avšak nelikvidovali sa novovysadené, vysoko produktívne vinohrady, ale nízko-produkčné plochy. Čiže 20 rokov v Európe čelíme vysokej nadprodukcii hrozna, ktorá je likvidačná pre Slovensko, Česko, Rakúsko - krajiny, ktoré postavili svoju koncepciu na kvalite, pričom nedokážu konkurovať tejto kvantite,“ uviedla J. Kaňuchová Patková a dodala: „Dnes máme na trhu víno za 20 centov za liter. Naše náklady na kg hrozna sa pohybujú na úrovni 35 a 42 centov. Len za minulý rok dosiahol prebytok vína v EÚ 5 miliárd litrov. Slovensko vyprodukuje ročne približne 340 000 hektolitrov.“
Bez systematickej podpory
Kaňuchová Patková skonštatovala, že vinohradníkom sa doteraz nedostalo podpory zo strany štátu. Ocenila, že Zväzy zeleninárov a zemiakarov, ovocinárov, vinohradníkov a vinárov spojili sily. „Problémy máme rovnaké,“ dodala. Jedným z najzávažnejších je nevysporiadaná pôda, s čím úzko súvisia problémy s nájomnými zmluvami. „Zákonné podmienky sú nastavené tak, že akékoľvek opatrenie my, ako vinohradníci chceme, musíme mať nájomnú zmluvu na minimálne 10 rokov. Pri tej rozdrobenosti pôdy, ktorú na Slovensku máme, je to katastrofálne. Toto sú možno odpovede aj na otázky, prečo sa v plnej miere nečerpajú prostriedky na reštrukturalizáciu vinohradov,“ zhodnotila nelichotivý stav. Výkupy pôdy sú tiež problematické. Ceny za meter štvorcový pôdy v okolí Bratislavy až po Pezinok sú cez 50 euro.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.