06.03.2020 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hodnotenie vybraných sejačiek na presný výsev

Pri sejbe kukurice, slnečnice a pod. je nevyhnutné dodržať základné požiadavky na presnú sejbu prispôsobením druhu osiva pôdnym podmienkam a to hlavne počtu vysiatych zŕn na hektár. Skúšobné ústavy vykonávajúce testy aj v zahraničí stanovujú prísne požiadavky na kvalitu práce týchto sejačiek.

Najdôležitejšími z týchto požiadaviek sú tieto:

- počet semien na hektár môže mať odchýlku od nastaveného max. ± 3 %;

- vynechávky a dvojvýsev spolu nesmú prekročiť 5 %;

- 95% vysiatych semien má byť v nastavenej pracovnej hĺbke ± 1 cm;

- 70% vysiatych semien v riadku má byť v teoreticky nastavenej vzdialenosti ± 20 %;

- miera poškodenia semien spôsobená sejačkami u mechanických sejačiek je max. 1% a pri pneumatických max. 0,2 %.

 

Okrem uvedených existuje ešte mnoho ďalších požiadaviek týkajúcich sa sejačiek s umiestnením štartovacích hnojív, mikrogranúl a pôdnych dezinfekčných prostriedkov ako aj pohyb týchto strojov po cestných komunikáciách. Podľa vyhlášky stroje môžu mať max. šírku 3 metre, a požaduje sa inštalácia štandardnej svetelnej signalizácie a šírky stroja. Nedávno sa objavila ako nová požiadavka EÚ na ochranu včiel
k saciemu ventilátoru sejačky montáž kolektoru – odsávača prachu od chemikálií moreného osiva.

Sejačky na presný výsev v dnešnej dobe sú najčastejšie pneumatickej konštrukcie (podtlakové alebo pretlakové) oproti mechanickým systémom, ktoré dosahujú nižšie pracovné rýchlosti a sú viac citlivé na kalibráciu osiva.

Na domácom trhu predajcovia od vyše dvadsať výrobcov ponúkajú približne 650 typov týchto strojov. Hodnotenie strojov bolo podľa toho, aby vyhovovali aj pre menšie poľnohospodárske podniky, farmy s potrebným výkonom traktora do 80 kW a počtom výsevných sekcií 6 (Amazon, Väderstad, Horsch, Monosem, Kuhn, Kverneland, Gaspardo ).

Väčšina ponúkaných sejačiek má pneumatické výsevné ústrojenstvo v 4/6/8 a 12 riadkovom prevedení. Náročnejším ponúkajú 16/18/24 a dokonca aj 36/42/48 riadkové verzie. K výbave sejačiek na kukuricu dnes už patrí aj aplikátor priemyselných hnojív ako aj výbava na sejbu do mulču i do nespracovanej pôdy. Pre tých, ktorí realizujú precízne poľnohospodárstvo predajcovia ponúkajú dôležitú výbavu sejačiek s automatickým odpájaním jednotlivých sekcií riadených pomocou GPS využívaných hlavne na úvratiach, ako aj na nepravidelných častiach parciel. Tento systém zabráni tomu, aby niektoré časti parcely boli dvakrát zasiate.

 

Rám a konštrukcia

Hodnotené stroje na menších poľnohospodárskych podnikoch sú šesťriadkové, nesené, ale stretneme aj verzie prívesné (Horsch, Kuhn, Monosem), kde napr. sejačka Horsch Maestro CC sa pripája k vozíku na priemyselné hnojivo. Závesné zariadenie sejačky sa tu pripája na pomocný rám, ktorý unáša zásobník na hnojivo a u pneumatických sejačiek ventilátor či vývevu s pohonom od vývodového hriadeľa traktora alebo od samostatného hydromotora. Pri niektorých sejačiách (Monosem) možno voliť aj výkon ventilátora. Tento pomocný rám býva podopretý aj kolesami, ktoré pri strojoch s mechanickým pohonom poháňajú prevody pohonu výsevných ústrojenstiev.

Hodnotené sejačky majú jednoduchý alebo dvojitý teleskopický rám, ktorý umožňuje rýchlu prestavbu z pracovnej do prepravnej polohy ako aj úpravu medziriadkových vzdialeností. V poslednej dobe vidieť rýchle šírenie tohto riešenia oproti hydraulicky sklápateľným riešeniam. Sklápanie a prestavba riadkov požaduje úpravu len niekoľkých čapov (dorazov). Teleskopický posun jednotlivých častí rámu vykonávajú hydraulické valce pomocou kovových alebo plastových kladiek. Veľmi vyspelou konštrukciou je teleskopický rám sejačiek od Monosem, Kuhn a Kverneland. Pri sejačke Amazone ED krajné výsevné sekcie sa zdvihnú nad ostatné sekcie pomocou hydrauliky. Horsch Maestro tiež hydraulicky zaklápa krajné sekcie. Pri sejačke Väderstad Tempo T6 krajné sekcie sa zaklápajú pred rám ručne. Rám unáša aj hydraulicky ovládané značkovače, ktoré sú ovládané automaticky. Toto zariadenie u traktorov bez automatického riadenia – navádzania je nevyhnutnou pomôckou.

 

Výsevné ústrojenstvá a ich pohon

Výsevné ústrojenstvá všetkých hodnotených sejačiek sú uchytené na rám cez paralelogramový mechanizmus. Do tohto závesného zariadenia sú vmontované pružiny na zabezpečenie regulácie zaťaženia výsevného ústrojenstva. Toto zaťaženie sa pohybuje od 100 do 300 kg. Výsevné ústrojenstvá sú tandemového usporiadania výnimkou sejacej jednotky Classic sejačky Amazone ED 452 K, ktorá kopíruje terén pomocou pogumovaného utlačovacieho kolesa, ktorého prítlak možno samostatne regulovať. V prednej časti výsevných jednotiek je uchytený dvojkotúč na otváranie výsevnej brázdičky, následne rameno alebo lúčové koleso na odsunutie hrúd a rastlinných zvyškov vytvoriac vhodné podmienky pre výsev aj v prípade mulču. Výsevná jednotka je uchytená na pogumované kopírovacie koleso ktoré kopíruje povrch a zabezpečuje nastavenú hĺbku výsevu. U väčšiny strojov sú vybavené aj škrabkou aby čistili kolo od nalepenej pôdy. Do tandemového rámu sa uchytáva výsevné ústrojenstvo s pätkou, ďalej tlačné kolo na fixáciu vysiateho osiva, zahŕňovač výsevnej brázdičky ako aj kĺbovo uchytené zatlačovacie koleso s nastaviteľnou pružinou. K výsevnej jednotke sa pripája plastový zásobník s objemom od 50 do 70 litrov. Zrno od výsevného kotúča do výsevnej pätky sa dostáva gravitačne a preto je najvýhodnejšie, keď táto vzdialenosť je čo najmenšia z pohľadu pozdĺžnej rovnomernosti výsevu. Výšky pádu zrna 10 – 12 cm sú najvýhodnejšie (Amazone, Monosem, Gaspardo), ale 25 – 45 cm výšky pádu už môže negatívne ovplyvniť pozdĺžnú rovnomernosť výsevu. Výnimkou je Väderstad Tempo, ktoré pretlakom (systém Power shot) spoľahlivo dopravuje zrno do výsevnej brázdičky.

Výsevné ústrojenstvo Horsch Maestro CC je mechanické kotúčové zubové a všetkých ostatných hodnotených sejačiek je podtlakové kotúčové otvorové. Kotúče sú väčšinou s veľkým priemerom a z nehrdzavejúcej ocele, ale aj z plastu (Amazone). Teleso je delená vákuová komora väčšinou z hliníkovej zliatiny, ale aj z plastu (Amazone). Vo veľkej vrchnej komore sa osivo na podnet podtlaku sa pritiahne k otvorom rotujúceho kotúča a v spodnej menšej komore bezvákuovej gravitačne padajú do výsevnej brázdičky. Kvalita kotúča samozrejme tiež ovplyvňuje rovnomernosť výsevu. Kotúče na výsev kukurice majú otvor 4,5 mm s počtom 30 – 32 otvorov. Na výsevnom kotúči sejačky Horsch Maestro CC sa nachádza 20 zubov. Samozrejme na výsev ostatných plodín sú k dispozícii aj ďalšie kotúče s požadovaným počtom a veľkosťou otvorov.

doc. Ing. Juraj Maga, Dr.

Katedra strojov a výrobných biosystémov

TF SPU v Nitre

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down