Zemiaky po výsadbe napádajú choroby, ktoré sa nachádzajú v pôde. Autorizované je množstvo prípravkov na morenie hľúz zemiakov, ktoré zabránia prieniku chorôb do klíčiacich zemiakov. Druhou veľkou skupinou, ktorá ohrozuje zemiaky po výsadbe sú pôdni škodcovia. S ukončením povolenia účinnej látky imidacloprid, nemáme v súčasnosti moridlo proti živočíšnym škodcom.
Signalizačná správa
Morenie sadby proti chorobám
Účinná látka huba Pythium oligandrum stimuluje rast rastlín indukciou zvýšenej produkcie fytohormónu kyseliny indolyloctovej a zvyšovaním obsahu fosforu a cukrov. Mikrobiálny prípravok vo forme dispergovateľného prášku, určený na morenie tesne pred výsadbou formou suchého morenia sadby alebo nástrekom na hľuzy je spúšťačom indukovanej rezistencie proti chorobám. Mikroskopická huba Pythium oligandrum parazituje na fytopatogénnych hubách z rodov: Alternaria, Botrytis, Fusarium, Peronospora, Phoma, Phomopsis, Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia, Sclerotinia, Verticillium a dalších.
Biologickú ochranu predstavuje aj postrek hľúz zemiakov pred sadením prípravkom s účinnou látkou Pseudomonas spp., kmeň DSMZ 13134. Sadivo musí byť deklarované ako morené (s uvedením názvu prípravku a dávkovaním moridla). Ďalšou možnosťou je aplikovať postrekom (vodný systém) do riadkov pri výsadbe. Je povolená len jedna aplikácia za vegetáciu. Fungicídny prípravok pôsobí biologickou cestou proti vločkovitosti zemiakov. Mechanizmus účinku je založený na schopnosti fluorescenčných pseudomonád produkovať siderofóry, ktoré selektívne viažu trojmocné železo. Dostupnosť železa pre mikrobiálnu asimiláciu v rizosfére je veľmi obmedzená. Pseudomonas spp. v prípravku sú schopné produkovať vysoko účinný siderofór. Výsledný komplex trojmocného železa a siderofóru nie je využiteľný ako zdroj železa pre iné mikroorganizmy. Týmto spôsobom obmedzuje rast patogénov na koreňoch rastlín. Okrem toho, fluorescenčné pseudomonády prípravku indukujú v ošetrených rastlinách vznik odolnosti k pôdnym patogénom.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.