28.04.2020 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ochrane viniča s dôrazom na prevenciu

„Minulý rok bol z pohľadu realizácie produkcie hrozna mimoriadne zlý. Priemerné ceny sa pohybovali okolo 30 centov za kilogram. Slovenskí vinohradníci a vinári sa naďalej borili s nadmerným dovozom hrozna a vína z juhu Európy.“

Zhodnotil špecifiká uplynulej sezóny Ing. Štefan Šimonka zo spoločnosti BASF na odbornom vinohradníckom seminári v Oponiciach a predstavil ochranu viniča proti škodlivým činiteľom, využiteľnú aj v integrovanej produkcii. Upozornil na čiernu hnilobu, ktorá sa objavila vo vinohradoch vo viacerých lokalitách, proti ktorej našťastie účinkuje väčšina prípravkov proti peronospóre a niektoré proti múčnatke. Nebezpečné je hlavne napadnutie bobúľ, pričom infikované hrozno nie je vhodné na výrobu vína. V extrémnych prípadoch môžu straty spôsobené čiernou hnilobou dosahovať 80 až 100 percent v závislosti od intenzity napadnutia, citlivosti odrody a priebehu počasia počas vegetácie.

Podľa Š. Šimonku najlepšie fungujúca účinná látka proti čiernej hnilobe je myklobutanil. V tejto súvislosti zástupca spoločnosti avizoval uvedenie nového fungicídu, konkrétne zo skupiny azolov - Revysol® s účinnou látkou mefentrifluconazole s registráciou proti čiernej hnilobe a múčnatke.

Z ďalších závažných chorôb viniča upozornil na stolbur prenášaný žilnatkou vírusonosnou - Hyalesthes obsoletus a na zlaté žltnutie viniča, ktoré prenáša Scaphoideus titanus.

Efektívne proti múčnatke viničovej

„Ochrana proti múčnatke musí byť cielená. Musíte aplikovať taký prípravok, ktorý zabraňuje aj tvorbe kleistotécií,“ dodal k chorobe Š. Simonka pričom zdôraznil, že jej priestorové šírenie je veľmi obmedzené.

Z portfólia odporučil fungicíd Vivando® s účinnou látkou metrafenon, ktorý sa vyznačuje preventívnym, kuratívnym a eradikatívnym účinkom. Z benefitov upozornil na flexibilnosť použitia počas celej vegetácie, odolnosť proti zmytiu zrážkami už jednu hodinu po aplikácii a veľmi dobrú účinnosť aj za vlhkého počasia.

Nosný produkt Sercadis® disponuje vysokou účinnosťou proti múčnatke. „Účinná látka Xemium® (fluxapyroxad zo skupiny SDHI) obsiahnutá v prípravku, blokuje komplex dýchacieho reťazca patogéna a tým narušuje príjem energie do jeho buniek, ktorých rast je okamžite zastavený.“ Xemium® má schopnosťmeniť svoju štruktúru, vďaka čomu prechádza cez hydrofilnú aj lipofilnú štruktúru rastliny a ľahko tak zasiahne cieľové miesto vo vnútri buniek patogéna,“ objasnil princíp fungovania Š. Šimonka, pričom poukázal na jeho účinnosť vo všetkých vývojových fázach múčnatky, optimálne preventívne v dávke 0,15 litra na hektár. Navyše veľmi dobre pôsobí aj proti čiernej hnilobe. Môže sa aplikovať dvakrát počas vegetácie a to v skorých rastových fázach viniča, avšak nikdy nie v slede za sebou, vždy striedať s prípravkom s iným mechanizmom účinku pre zabránenie vzniku rezistencie patogénov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down