Blokády v Európe, ktoré majú obmedziť šírenie nového koronavírusu, si už vyžiadali svoju daň v mnohých odvetviach ekonomiky. A najnovšie pribúdajú správy, že spotrebiteľom predražujú nákupy, keďže ceny čerstvých potravín stúpajú.
FRANKFURT NAD MOHANOM. Aj 54-ročná Nathalie, ktorá pracuje v jednej z kancelárskych budov vo Frankfurte nad Mohanom, potvrdzuje, že ju nákup čerstvých potravín stojí viac ako pred vypuknutím pandémie. „Zvlášť papriky sú drahé,“ povedala pred miestnym supermarketom Rewe.
Podobné sťažnosti počuť v celej Európe, pretože pestovatelia zápasia s dôsledkami blokád, ktoré zasiahli aj zásobovacie reťazce. A hoci je vplyv tzv. koronakrízy na celom kontinente nerovnomerný, veľa kupujúcich uviedlo, že musia siahnuť hlbšie do peňaženiek.
Podľa poradenskej spoločnosti AMI vzrástli ceny čerstvých potravín v Nemecku v apríli medziročne takmer o 10 %. Náklady na zeleninu sa pritom zvýšili zhruba o 30 %, čo bolo spôsobené najmä nárastom cien brokolice a karfiolu, ktoré sa často dovážajú z Francúzska a Španielska. Obe krajiny majú problém zohnať dostatok ľudí na zber úrody, predovšetkým sezónnych pracovníkov zo zahraničia.
Aj vo Francúzsku od zavedenia blokád v polovici marca stúpli ceny niektorých druhov ovocia a zeleniny. Spotrebiteľské združenie UFC-Que Choisir zaznamenalo zvýšenie cien v priemere o 9 %.
V Poľsku, kde bol poľnohospodársky sektor okrem koronavírusu bojuje aj so suchom, sa ceny jabĺk za rok viac ako zdvojnásobili.
V Taliansku zase vzrástli ceny pomarančov a citrónov, pretože spotrebitelia vyhľadávali ovocie s vysokým obsahom vitamínu C v nádeji, že posilnia svoj imunitný systém, informoval denník Il Messaggero.
Vzhľadom na to, že reštaurácie, kaviarne a firemné jedálne sú zatvorené, Európania varia viac doma, takže vynakladajú viac peňazí na potraviny ako pred pandémiou.
Odborový zväz pracovníkov v talianskom poľnohospodárstve - Coldiretti uviedol, že supermarkety v krajine zaznamenali v uplynulých týždňoch výrazný nárast predaja ovocia a zeleniny. To môže byť na prvý pohľad dobrá správa pre talianskych farmárov, ale faktom je, že to nestačí na elimináciu strát po výpadku dopytu od zavretých reštaurácií a exportu, upozornil Coldiretti. A hoci si spotrebitelia už všimli určitú nestálosť cien, najväčšie bremeno otrasov spôsobených koronavírusom nesú na svojich pleciach výrobcovia potravín a maloobchodníci.
/tasr/