Základnou úlohou mulčovacích strojov je zbierať rastlinné zvyšky a následne ich drviť a rozhadzovať. Pokiaľ ide o ich konštrukciu, všetky stroje sa vyrábajú s rotačným rezacím ústrojenstvom a s vodorovnou alebo zvislou osou rotácie.
Z väčšej časti sa drviče stoniek vyrábajú s jedným rotorom a s horizontálnou osou rotácie, zatiaľ čo mulčovacie stroje v závislosti od pracovného záberu jedno alebo viac rotorové (2-7) sú bežne s vertikálnou osou rotácie. Rozdiel medzi drvičmi a mulčovačmi sa prejavuje aj tým, že drvič má silnejšiu konštrukciu rámu ako aj závesného zariadenia. Nosníky sú z uzavretých profilov a kryty z plechov hrúbky 4 - 8 mm. Nakoniec typické je symetrické zavesenie nielen zadné, ale aj čelné. Naproti tomu mulčovacie stroje sa vyrábajú s nízkym uložením, tenším rámom ako aj závesným zariadením, krytmi s hrúbkou plechov 3 až 5 mm, často asymetrickým spôsobom zavesenia a do boku (hydraulicky alebo mechanicky) vysúvateľnou konštrukciou.
.
Všeobecná konštrukcia mulčovačov - drvičov s vodorovnou osou rotácie
Drviče – mulčovače s horizontálnou osou rotácie a vertikálnou rovinou práce podľa spôsobu pripojenia k traktoru môžu byť nesené, polonesené a prívesné. V nesenej verzii pripojenia k traktoru môžu byť s predným a zadným zavesením. Pohon pracovných orgánov - rotačného rezacieho zariadenia pomocou kardanového hriadeľa s voľnobežkou od vývodového hriadeľa pomocou bezpečnostnej spojky a kužeľovej prevodovky môže byť rôzny. Jednonápravové stroje s menšou pracovnou šírkou majú pohon pomocou jedného, ale viacradového klinového remeňa, drviče s väčšou pracovnou šírkou s obojstrannými 4- 6 radovými klinovými remeňmi ako aj priame pohony. Zvárané podpery vodorovného rotora vyrobeného z rúry sú spojené s otočnými nožíkmi rôznych tvarov na čapovom zavesení s gumovým lôžkom. Rady nožov medzi sebou tvoria uhol 45°alebo 90°, ale väčšinou sú zavesené pozdĺž špirály. Rotujúce drviace nože, pohybujúce sa vysokou obvodovou rýchlosťou zdvíhajú rastlinné zvyšky plodín zo zeme a drvia ich na princípe voľného nárazu - alebo v prípade protirezných nožov rozdrvia a rozprestierajú rozdrvený materiál – mulč na strnisku. Uzavretý, pevný kryt nad rotorom nožov slúži na vytvorenie silného sacieho účinku - a tým aj zdvíhania drveného materiálu na zaistenie správnej kvality práce. Uloženie horizontálneho hriadeľa je pomocou dvojitého ložiska a jeho statické i dynamické vyváženie zabezpečujú hladkú a rovnomernú prácu. Vysoké otáčky rotora a tým aj vysoká obvodová rýchlosť nožov „vyfukovanie“ rozdrveného materiálu zabezpečuje v zadnej časti pomocou vychyľovacej dosky. Presné kopírovanie terénu drvičov zabezpečuje sada 2-4-6 hustených pneumatík. V niektorých prípadoch to môže byť kopírovanie aj pomocou kovového valca či plazu. Pomocou uvedených riešení je tu možnosť nielen kopírovania terénu, ale aj možnosti nastavenia výšky rezu nožov. Pri rôznych drvičoch sa výška rezu nastavuje zvyčajne medzi 3 až 30 cm – a to mechanicky pomocou čapu a otvorov, prípadne skrutkovým mechanizmom. V prípade strojov s väčšou pracovnou šírkou (> 6,0 m) je to pomocou hydromotorov v niekoľkých stupňoch. Stroje s menšou pracovnou šírkou (menej ako 3 m) sa môžu prepravovať ako nesené, zatiaľ čo drviče s väčšou pracovnou šírkou sa prepravujú v smere svojej pozdĺžnej osi.
Konštrukcia mulčovačov - drvičov so zvislou osou rotácie
Mulčovacie a drviace stroje s vertikálnymi osami a horizontálnou rovinou práce v závislosti od pracovného záberu môžu byť vyrobené s 1až 7 rotormi.
doc. Ing. Juraj Maga, Dr.
Katedra strojov a výrobných biosystémov
SPU v Nitre
Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.