29.05.2020 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby strukovín sú na vzostupe

Suché počasie neprialo rozvoju hubových chorôb na poľných plodinách. Mierne zrážky v posledných dňoch a následne teplé počasie však môžu spôsobiť, že sa choroby lokálne rozšíria. Vždy je však zásadou dôkladne porasty prehliadnuť a k ošetreniu fungicídmi pristúpiť až v odôvodnených prípadoch.

Signalizačná správa

Preventívnym opatrením proti chorobám je používanie zdravého osiva odolných odrôd, striedanie plodín, zaorávanie pozberových zvyškov, vyvážené hnojenie a proti šíreniu bakterióz sa neodporúčajú kultivačné práce vo vlhkom počasí. Naučme sa tiež používať biologické prípravky na ochranu rastlín, ktoré zmierňujú dopad na životné prostredie.

Antraknóza fazule

Môže napadnúť fazuľu, hrach, šošovicu alebo lupinu. Napáda všetky časti rastliny okrem kvetov. Už na klíčnych listoch sa tvoria tmavohnedé nekrotické škvrny s vyvýšeným červenkastým okrajom. Postupne splývajú a za vlhkého počasia vidieť v strede koncentrické kruhy s ružovkastými ložiskami spór. Pri silnej infekcii listy usychajú a zostávajú visieť na rastline. Na stonkách sú škvrny čiarkovité, na strukoch okrúhle. Napadnuté semeno je hrboľaté. Mycélium prežíva v osive, menej v rastlinných zvyškoch. Počas vegetácie sa šíri dažďom. Na antraknózu fazule je povolená meď. Uvoľňujúca sa meď z vyschnutého postrekového filmu rozrušuje podhubie (mycélium) parazitických húb, alebo zabraňuje vyklíčeniu ich výtrusov. Účinok je len preventívny a pôsobenie kontaktné na povrchu rastliny. Rovnako pôsobia aj prípravky na báze mancozebu. Účinná látka inaktivuje sulfhydrylové skupiny aminokyselín a enzýmov buniek húb s následkom prerušenia metabolizmu lipidov, respirácie a produkcie ATP.

Múčnatka, plesne a hrdze

Z chorôb sa na strukovinách môže prejaviť múčnatka hrachová, ktorá tvorí sivobiely múčnatý povlak na ktorejkoľvek časti rastliny, silne napadnuté rastliny žltnú až odumierajú. Napadnuté struky sú menšie a deformované. Autorizovaný je prípravok na báze síry s ochranným kontaktným účinkom, rýchlym nástupom účinnosti a reziduálnym pôsobením proti hubovým  patogénom zo skupiny pravých plesní s vedľajším akaricídnym účinkom. Síra vďaka svojej rozpustnosti v tukoch ľahko preniká bunkovými membránami spór húb, najmä múčnatiek. Síra je enzymatickou cestou redukovaná na sírovodík a pôsobí ako bunkový jed.

Pleseň hrachová sa prejavuje na mladých rastlinách ich zhrubnutím a deformáciou, rastliny sú metlovité, bledé, za vlhkého počasia sú spodné listy pokryté sivohnedým povlakom konídionosičov. Sekundárna infekcia tvorí drobné škvrny na vrchnej strane listov a prílistkov, zostávajú matné, pletivá hrubnú až praskajú. Môže napádať aj kvety, ktoré opadávajú. Struky majú žltkasté škvrny, vo vnútri s bielymi povlakmi, často nevytvoria semená.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down