28.07.2020 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošetrovanie kukurice proti vijačke, more a kukuričiarovi

Na konci 26. týždňa bola dosiahnutá suma efektívnych teplôt (SET) 360d° (denných stupňov Celzia), ktorá signalizuje začiatok kladenia vajíčok víjačky kukuričnej (Ostrinia nubilalis). Optimálny termín pre chemický zásah suma 550d°C ešte nebola dosiahnutá. Predpokladáme, že sa tak stane koncom 29. až začiatkom 30. týždňa, k čomu treba prispôsobiť začiatok ošetrovania.

Signalizačná správa

Vijačka kukuričná

Prezimuje vo zvyškoch rastlín kukurice v štádiu húsenice, kde sa v priebehu mája a júna zakuklí a vylieta motýľ. Samička je žltohnedej farby, dlhá okolo 20 milimetrov. Na vonkajšej strane predných krídiel má dva tmavšie pásy. Samček je trochu menší a štíhlejší s tmavšími krídlami. Samičky kladú vajíčka na spodnú stranu listov v blízkosti stredného rebra po 10 až 30 kusoch usporiadaných do nepravidelného oválu. Jedna samička môže postupne vyklásť okolo 300 vajíčok. Húsenice sa liahnu asi o 10 až 15 dní. Vyvinuté larvy sú dlhé 25 milimetrov a široké 3 milimetre, sivožlté s hnedou hlavou. Najmladšie húsenice sa živia listami a bliznami kvetov, napádajú aj metliny a neskôr prenikajú do stonky alebo do šúľkov. Migrujú v rastline a pred zberom kukurice zaliezajú do dolných častí stonky, kde prezimujú. Najviac vyvinutých lariev sa nachádza 30 centimetrov nad zemou. Počas žeru poškodzujú vnútro stebla, klasu a ničia zrná. Preto je zvlášť dôležité ošetrovať porasty osivovej a zrnovej kukurice. Poškodené časti rastlín sú vstupnou bránou fuzarióz.

Spôsoby ochrany

Biologická ochrana

Ide o zavesenie kapslí prípravku so živými osičkami Trichogramma pintoi a Trichogramma evanescens, ktoré kladú vajíčka do vajíčok vijačky kukuričnej a mory bavlníkovej, kde prebieha celý ich vývoj. Prvú aplikáciu treba urobiť na začiatku kladenia vajíčok vijačky zavesením kapslí v pároch na najvrchnejší list, druhú po 7 až 10 dňoch. Táto metóda je efektívna pri predpokladanom napadnutí 25 percent a viac rastlín. V kukurici siatej je povolená dávka sto kapslí na hektár v dvoch aplikáciách, v kukurici cukrovej až 150 kapslí v troch aplikáciách. Je najvyšší čas vyvesiť kapsle do porastu. Prípravok, ktorý obsahuje len osičku Trichogramma evanescens je formulovaný pre leteckú aplikáciu.

Chemická ochrana

Postrekom vyliahnutých húseníc a vajíčok vysoko selektívnym kontaktným a požerovým jedom methoxyfenozide v prípravku, ktorý zastavuje požer húseníc už po niekoľkých hodinách a nevyliahnu sa ani zasiahnuté vajíčka, ani tie ktoré sú vykladené na ošetrenú plochu. Čakacia ochranná doba je veľmi priaznivá - 3 dni. Alebo postrek prípravkami s účinnou látkou indoxacarb, ktorý pôsobí rovnako do 4 hodín po aplikácii, má translaminárne pôsobenie. Aplikujú sa na začiatku hromadného liahnutia húseníc.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down