23.08.2020 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Energetický láskavec – plodina do suchých podmienok

Spomedzi obrovského množstva láskavcov, ktoré sa vo svete najčastejšie využívajú ako nepravé obilniny či objemové krmivá, sa množstvom osobitostí vyznačuje tzv. energetický láskavec, v botanicky klasickom ponímaní zrejme nešpecifikovateľnejší inakšie ako Amaranthus spp. Väčším vzrastom sa vyznačuje niekoľko druhov láskavcov, pri energetickom však ide o synergický, niekoľkými faktormi súčasne navodený efekt tzv. gigantizmu, ktorý bol na domácej odbornej scéne rozpoznaný iba vďaka výnimočnej súhre niekoľkých okolností.

Cenným bonusom navyše je, že hoci energetický láskavec aj zakvitne, nevytvorí žiadne semená. Na rozdiel od bežných - vzrastom väčších láskavcov, preto nepredstavuje žiadne riziko z hľadiska zaburinenosti následne pestovaných porastov, čo zrejme musí oceniť každý prakticky zmýšľajúci pestovateľ. V predkladanom príspevku by sme radi zhrnuli poznatky týkajúce sa pestovania tejto zvlášť osobitej plodiny.

Popis              

Z celkového počtu viac ako 70 druhov láskavcov, doteraz popísaných vo svete, je kultúrnych iba niekoľko druhov, ku ktorým patrí veľký počet odrôd, a ktoré sú podľa svojho využitia zvyčajne kategorizované ako semenné až objemové, prípadne aj ako ozdobné a iné. Pre energetický láskavec vyznačujúci sa gigantizmom je typický nadmerný vzrast, pri ktorom jedince dosahujú výšku 2,5 až 3,7 metra a netvoria semená. Výška jedincov niektorých objemových, no i semenných druhov, prípadne iba odrôd s prirodzene väčším vzrastom sa k tomu približuje, niektoré druhy láskavcov v priaznivých podmienkach aj u nás dorastú do výšky 2 až 2,5 metra, inak bežná je výška rastlín 0,7 až 2 metre. Pri gigantizme ide o synergický efekt, fyziologický jav, ktorý je druhovo a odrodovo iba čiastočne špecifický, nie je vlastný len jedinému druhu či odrode láskavca. Pri agronomických pokusoch s rôznymi kultúrnymi láskavcami sa zistilo, že pri radikálnej zmene podmienok svetelného dňa sa niektoré láskavce pravidelne vyznačujú gigantizmom. Osivo takýchto láskavcov je dopestované v podmienkach krátkeho svetelného dňa - typické pre oblasti blízko rovníka. Je rovnako dôležité, aby pestovateľské úkony tento sklon na gigantizmus umožnili.

Byľ láskavca v druhej polovici vegetačného obdobia drevnateje, zvnútra je vyplnená parenchymatickým pletivom, ktoré obsahuje vysoký podiel vody. Z hľadiska popisu je vhodné uviesť, že semeno láskavca je veľmi drobné, má šošovicovitý tvar, bielu až čiernu farbu, HTS 0,6 až 2,4 g. Hlavný koreň je vretenovitý, koreňová sústava je mohutná, dorastá do hĺbky 1 až 2 metre.

Nároky na podmienky

Najcennejšou vlastnosťou energetického láskavca je suchovzdornosť, najmä pokiaľ korene už dorástli do hlbších a vlhších vrstiev pôdy, ako aj skutočnosť, že nieje veľmi náročný na pôdne podmienky. Pri transpiračnom koeficiente 260 až 300 spotrebuje na tvorbu rovnakého množstva fytomasy iba tretinové až polovičné množstvo vody v porovnaní s väčšinou bežných poľných plodín. Ide o rastlinu s typom fotosyntézy C4, pre rast je ideálna teplota 20 až 30 °C, mladé rastlinky sú veľmi citlivé na neskoré jarné mrazy.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down