Relatívne stále počasie bez nízkych teplôt, ktoré bolo do 41. týždňa, podporilo výskyt prenášačov vírusových ochorení: cikádky burinovej a vošiek v porastoch ozimných obilnín. Riziko infekcií vírusovými zakrpatenosť BYDV a WDV sa tak zvýšilo. Na základe jesenného monitoringu vektorov vírusových zakrpateností obilnín boli zaznamenané v 40. a 41. týždni vysoké výskyty cikádky burinovej v založených porastoch obilnín.
Signalizačná správa
Výskyt vošky čremchovej na pozorovacích bodoch zostáva na nižšej úrovni, do sacích pascí sa však v 40. týždni potvrdili silné nálety, ktoré avizujú zvýšené riziko šírenia BYDV. Porasty obilnín v citlivej fáze 11-13 BBCH sa pri silných výskytoch vektorov viróz v nadmorskej výške do 400 metrov nad morom odporúča ošetriť. Infekcia sa v nasledujúcom roku v závislosti od počasia v jarnom období môže prejaviť vo vysokej miere a straty na úrode tak môžu dosiahnuť v extrémnych prípadoch až 50 percent.
Vírus zakrpatenosti pšenice
Výskyt cikádky burinovej, ktorá prenáša cicaním na listoch vírus zakrpatenosti pšenice Wheat dwarf virus (WDV), je teda tento rok silný. Cikádkam vyhovovalo dlhé, teplé a lokálne suché leto a v rokoch s teplou jeseňou a neskorým nástupom zimy má až tri generácie do roka. Prezimuje v štádiu vajíčok nakladených na listy obilnín. Jedna samička kladie 50 až 200 vajíčok. Larvy sa liahnu v máji, dospievajú v júni. Symptómy ochorenia sú podobné: listy žltnú od špičky a okraja, žltnutie postupne prechádza na steblá, nastane redukcia rastu až odumretie celých rastlín. Rastliny, ktoré prežijú, tvoria hluché klasy. Prah škodlivosti je päť a viac nýmf na sto šmykov entomologickým šmýkadlom (sieťkou) pri súčasnom výskyte rastlín s príznakmi vírusu nad desať percent pri teplote aspoň 12 až 15 ° C (optimálne nad 18 ° C), pokiaľ možno za slnečného, bezveterného počasia, najlepšie v neskorom popoludní. Prvé pozorovanie prebieha na vzídenom výmrve, druhé na vzídených oziminách, tretí na oziminách v neskoršej jari.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.