Európsky parlament (EP) v stredu, v prvý deň novembrového plenárneho zasadnutia v Bruseli, podporil dohodu medzi EÚ a Čínou o ochrane názvov 200 európskych a čínskych potravinových špecialít pred falšovaním.
BRUSEL. Za dohodu medzi EÚ a Čínou podpísanú v septembri zahlasovalo 645 poslancov EP, 22 boli proti a 18 sa zdržali hlasovania. Dohoda zaisťuje, že sto európskych výrobkov so zemepisným označením - napríklad syr Feta, Münchener Bier, Polska Wódka či Queso Manchego - budú v Číne právne chránené proti napodobeninám a zneužitiu názvu produktu. Výmenou za to bude mať sto čínskych výrobkov prospech z rovnakej formy ochrany na jednotnom trhu EÚ.
Europoslanci sa dohodli, že do štyroch rokov rozšíria túto dohodu na ďalších 175 európskych a čínskych výrobkov.
Podľa poslancov ide o "dôležitý postup budovania dôvery" počas prebiehajúcich rokovaní medzi EÚ a Čínou o bilaterálnej investičnej dohode. Zákonodarcovia však zároveň vyjadrili znepokojenie nad praktikami narúšajúcimi trh, ktoré používajú čínske štátne podniky, nad nútenými transfermi technológií, ktoré presadzuje čínska vláda a nad ďalšími nekalými obchodnými praktikami.
V roku 2019 bola Čína tretím najväčším dovozcom produktov s chráneným zemepisných označením z EÚ, čo sa týkalo aj vín, liehovín a agropotravinárskych výrobkov. V rokoch 2018 a 2019 však až 80 percent zadržaných falšovaných a pirátskych tovarov v EÚ pochádzalo z Číny, čo európskym výrobcom a dodávateľom spôsobilo straty vo výške okolo 60 miliárd eur.
/tasr/