Prieskumy sa na území Slovenska vykonávajú na tie druhy prioritných škodcov, pri ktorých je pravdepodobnosť, že by sa v našich ekologických a klimatických podmienkach mohli usídliť a ďalej šíriť. Ďalšou podmienkou je výber tých prioritných škodcov, ktorých hostiteľské rastliny sú u nás pestované.
Fúzač citrusový Anoplophora chinensis
Je významný škodca listnatých drevín pôvodom z Ázie (Čína). V posledných rokoch je tomuto škodcovi venovaná zvýšená pozornosť, nakoľko je do Európy opakovane zavliekaný najčastejšie so zásielkami okrasných listnatých rastlín, vrátane bonsajov. Škodca bol objavený v Taliansku, Chorvátsku, Francúzsku, Nemecku, Švajčiarsku. Na území Slovenskej republiky nebol doposiaľ škodca zistený.
Vajíčko má veľkosť 5 až 7 milimetrov, je sivobiele, podlhovasté, na koncoch mierne vyduté, pred liahnutí sa sfarbuje do žltohneda. Larva má typický vzhľad fúzačov, je sploštená, krémovo biela a má zreteľne článkované telo. Je beznohá a dorastá až do päť centimetrov. Má silné hryzadlá, na predohrudi hnedú škvrnu. Larvy sa kuklia v komôrkach. Kukla je zo začiatku belavá, neskôr žltkastá, pričom dorastá do dĺžky asi tri centimetre. Dospelce dorastajú do 2,5 – 3,5 centimetra, sú čierne s nepravidelnými belavými škvrnami na krovkách. Samci sú zvyčajne menší s dlhšími tykadlami (približne 2,5-krát dlhšie v porovnaní s telom). Samice sú väčšie, robustnejšie, majú kratšie tykadlá (približne 1,3-krát dlhšie ako telo). Báza kroviek je výrazne hrboľatá. Fúzač citrusový najčastejšie osídľuje bázu kmeňa, teda do výšky asi 60 cm a tiež korene. Vývoj škodcu trvá jeden až dva roky, prípadne aj dlhšie, v závislosti od klimatických a potravových podmienok. Samička nakladie priemerne 70 vajíčok. Vajíčka sú kladené jednotlivo do pripravovanej jamky v kôre. Vyliahnutá larva sa najskôr prehrýza kôrou, pričom v kambiu vytvára chodbičky. Následne sa zavŕtava do dreva. Neskôr sú v dreve viditeľné široké oválne chodby, ktoré môžu byť ku koncu vývoja lariev až tri centimetre široké. Následkom žeru lariev stromy odumierajú alebo sú oslabené a môžu byť napadnuté sekundárne inými škodcami. Dospelec vylieza kruhovým výletovým otvorom s priemerom 1 – 1,5 (2) centimetra. Charakteristickým symptómom je prítomnosť drevených triesok v mieste žeru lariev a pri výletových otvoroch. Príznaky napadnutia sú viditeľné predovšetkým na báze kmeňa a na koreňoch.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.