Prieskumy sa na území Slovenska vykonávajú na tie druhy prioritných škodcov, u ktorých je pravdepodobnosť, že by sa v našich ekologických a klimatických podmienkach mohli usídliť a ďalej šíriť. Ďalšou podmienkou je výber tých prioritných škodcov, ktorých hostiteľské rastliny sú u nás pestované.
Aromia bungii (fúzač)
Pochádza z miernych oblastí Číny. Nachádza sa aj v Japonsku, Južnej Kórei, KĽDR, Mongolsku, Taiwane a Vietname.
V júli 2011 bola prítomnosť Aromia bungii prvýkrát zaznamenaná na slivke v súkromnej záhrade v blízkosti Kolbermoor na juhu Bavorska v Nemecku. V septembri 2012 bol zistený výskyt na slivkách a marhuliach v oblastiach medzi Neapolom a Pozzuoli (región Campania). Ďalej v auguste 2013 v obci Sedriano (provincia Milano – región Lombardia) bol zistený výskyt na broskyniach (v dreve určenom ako palivové drevo). V Číne sú hlavné hostiteľské rastliny rodu Prunus (čeľaď Rosaceae), najmä broskyne a marhule, v menšej miere slivky a čerešne s výnimkou vavrínovca lekárskeho (Prunus laurocerasus L.).
Opis škodcu a príznakov z napadnutia
Dospelce sú dlhé približne 40 mm s lesklými krovkami a výrazne červeným štítom. V severnej Číne jedna generácia môže trvať dva až tri roky, hmyz prezimuje v rôznych larválnych štádiách. Dospelce sa objavujú od konca júna do začiatku augusta. Vajíčka sú kladené do kôry na kmeni a hlavných konároch na začiatku júla a liahnu sa po 8 až 9 dňoch. Dospelce vylučujú zvláštny pach proti prirodzeným nepriateľom. Škodia iba larvy, dochádza k strate produkcie ovocia a oslabeniu stromov. Výstupné otvory sú znamením prítomnosti škodlivého organizmu. Škodca nenapáda korene. Dospelce môžu preletieť len pomerne krátke vzdialenosti. Ako najpravdepodobnejšie cesty šírenia sú obalovým materiálom (ošetrenie podľa ISPM 15) a obchodovaním so škôlkarskými výpestkami (okrasné a ovocné druhy rastlín).
Bactericera cockerelli (méra)
Vyskytuje sa na juhozápade USA, severného Mexika a Kanade. Bactericera cockerelli sa dá nájsť najmä na rastlinách z čeľade Solanaceae. Napáda, množí a vyvíja sa na pestovaných plodinách ako sú zemiaky, rajčiaky, paprika, baklažán a tabak a burinách ako ľuľkovec zlomocný, machovka a goji.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.