Z ďalších prioritných škodcov dnes predstavíme Diaporthe vaccinii (odumieranie čučoriedok), Fusarium circinatum (anamorfné štádium), predtým Gibberella circinata (živicová rakovina borovice) a Grapevine flavescence dorée phytoplasma (fytoplazma žltnutia viniča).
Diaporthe vaccinii (odumieranie čučoriedok)
Patrí medzi huby. Vyskytuje sa v niektorých štátoch USA, v Kanade a Čile. V Európe boli zaznamenané ojedinelé výskyty napr. v Lotyšsku a Holandsku. Medzi hostiteľov patrí najmä brusnica (kľukva) veľkoplodá (Vaccinium macrocarpon), kľukva močiarna (Vaccinium oxycoccos), Vaccinium ashei a čučoriedka kanadská (Vaccinium corymbosum). Choroba napáda výlučne druhy Vaccinium spp. Hostitelia sa vyskytujú a pestujú v celej Európe. Voľne rastúce druhy Vaccinium spp. sú bežnou súčasťou lesov aj u nás.
Príznaky napadnutia
Infikované listy majú najskôr škvrny veľkosti do jedného centimetra. Huba môže byť dlhú dobu v latentnom stave až do vzniku vhodných podmienok na jej rast. Napadnutie pokračuje cez stopku do stoniek, ktoré sú pokryté menšími, neskoršie väčšími škvrnami. Infekcia pokračuje smerom nadol. Plody bývajú červeno-hnedej farby, mäkké, kašovité, často popraskané. Najvýraznejšie príznaky sa objavujú od júla a augusta až do októbra.
Živicová rakovina borovice
Odborne Fusarium circinatum (anamorfné štádium), predtým Gibberella circinata (živicová rakovina borovice). Pôvodom pochádza huba pravdepodobne z juhovýchodnej oblasti USA. Prvé nálezy boli zaznamenané v Severnej Karolíne a Virgínii v roku 1945. Od tej doby sa rozšírila do Mexika, Chile, Juhoafrickej republiky a Japonska. V Európe je v súčasnosti známy výskyt v niekoľkých oblastiach Španielska a Portugalska, či už zo škôlok, alebo lesných porastov.
Huba napáda vegetatívne aj generatívne orgány borovíc a tiež duglasku tisolistú (Pseudotsuga manziesii).
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.