„Dnes na Slovensku pestujeme vinič na 8 872 hektároch, z ktorých zberáme úrodu. Vinohrady sú však registrované na ploche okolo 15 500 hektárov. Otázkou je, v akom stave sa nachádzajú. Veľkým problémom sektora sú vysoké zásoby vína na úrovni 750 000 hektolitrov, čo je spôsobené najmä pandémiou.“
Poukázala na niektoré z vážnych problémov vinohradníctva a vinárstva Ing. Jaroslava Kaňuchová Pátková, PhD., výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska počas IV. ročníka odborného seminára zameraného na problematiku špeciálnej rastlinnej výroby na Slovensku.
Faktom je, že len tretina vinohradov - na výmere necelých 3 000 hektárov - sú v špičkovom stave, t. j. vysadené správnou odrodou hrozna, vo vhodne zvolených lokalitách a správne realizovanou výsadbou, čiže dokážu byť konkurencieschopné. „Stále tu máme dve tretiny vinohradov cca na 6 000 hektároch, ktoré potrebujeme dostať do konkurencieschopného stavu,“ dodala k nepriaznivej situácii v sektore. Pre porovnanie - v EÚ sú vinohrady, ktoré dosahujú až 50 ton hrozna z hektára, pričom priemerná hektárová úroda (v EÚ) je 10 ton. Naproti tomu na Slovensku je to len 5,6 tony z hektára.
Podľa výkonnej riaditeľky zväzu veľkým problémom je dotačná politika na národnej úrovni. Krajiny ako Česká republika, Maďarsko, Rakúsko, Francúzsko či Španielsko majú úplne inak postavené dotačné politiky, ktoré niekoľkonásobne prevyšujú dotácie na Slovensku, čo umožňuje dovoz lacného dotovaného vína priamo do obchodov. „Cena, za akú nakupujú obchodné reťazce víno, je veľakrát pre našich vinohradníkov a vinárov likvidačná,“ skonštatovala J. Kaňuchová Pátková. Nepriaznivá situácia sa odráža aj vo vývoze slovenského vína – aktuálne je na úrovni 50 000 hektolitrov ročne.
Štandardný ročník, výpadky v tržbách
Z hľadiska hodnotenia počasia z pohľadu vinohradníctva bol rok 2020 po dlhých rokoch extrémov štandardným ročníkom. Skoré jarné mrazy v marci a apríli vinič nepoškodili, pretože v porovnaní s ovocnými druhmi mierneho pásma začína neskôr vegetovať. Následne veľmi teplé, ale nie extrémne horúce leto s chladnými nocami umožnilo zachovanie kyselín, pričom teplé dni podporili primerané dozrievanie hrozna. Dlhá a teplá jeseň odsunula začiatok zberu až na 10. septembra (po iné roky začínal zber už v polovici augusta). Podmienky teplotne vyrovnanej jesene 2020 spôsobili rýchle dozrievanie hrozna viacerých odrôd naraz, čo skomplikovalo ich zber. „Napriek tomu máme za sebou jednu z najdlhších sezón zberu, ktorá skončila až v prvom novembrovom týždni, kedy sa ako posledné zberali modré odrody,“ zhodnotila vinohradnícky ročník 2020 J. Kaňuchová Pátková. Pandémia spôsobila, že produkcia hrozna nebola všade pozberaná, či už pre nedostatok pracovnej sily alebo veľký tlak chorôb, hlavne múčnatky v lete a peronospóry v septembri - úroda hrozna medziročne klesla o desať percent.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.