Množstvo zrážok už na jeseň spôsobilo veľké problémy pri zakladaní porastov repky olejky a tiež porastov ozimných obilnín. Nasledovala teplá zima a plodiny ešte začiatkom januára vegetovali. Pokračovalo krátke chladné obdobie, v niektorých lokalitách s dlhšie trvajúcou snehovou pokrývkou. Nasledovali veľké výkyvy v teplotách, čo rozhodne neprispelo k priaznivému vývoju povzchádzaných plodín.
Okienko odborníka
V súčasnej dobe už po viacnásobnom prihnojení repky (to značí, že netrpí podvýživou), a v niektorých prípadoch aj po insekticídnom ošetrení, vidíme pri prehliadkach porastov v prvom rade, že sú veľmi nízke, pričom v južných oblastiach Slovenska už začínajú kvitnúť. Vo viacerých lokalitách Slovenska sa na vysiatych plochách vyskytujú okolice „zakrpatenej“ repky, ktorá vykazuje príznaky „bonsajovitej“ rastliny, vegetačný vrchol je odhnitý a zo zdravej časti koreňa vyrastá viacero bočných vetiev.
Skočka repková, krytonos čierny
Keďže jeseň bola mokrá – daždivá, nezaznamenali sme na repkách výskyty skočky repkovej, ktorá má rada slnečné a suché podmienky. Preto na viacerých plochách nebolo urobené ani jesenné insekticídne ošetrenie.
V súčasnej dobe, keď prezeráme vyššie spomenuté „bonsajovité“ zakrpatené rastliny repky, po vytiahnutí rastliny zo zeme a rozrezaní jej koreňa vidíme, že vegetačný vrchol je odhnitý a nachádzame tam larvy smotanovej farby s tmavou hlavičkou, približne 2 – 3 milimetre dlhé a tiež larvy takej istej veľkosti, ktoré sú tmavšie s nevýraznou kresbou po stranách s troma pármi pravých nožičiek za hlavou. Tieto larvy vyžrali vegetačný vrchol následkom čoho dochádza k jeho odhnívaniu a tým aj zabrzdeniu rastu. Sú to larvy skočky repkovej (sú tmavšie), ktorá znesie vajíčka buď na rastlinu, alebo do jej tesnej blízkosti a vyliahnuté larvy sa zavŕtavajú do listových stoniek a vegetačného vrcholu a spôsobujú spomenuté škody. Tie isté škody spôsobuje aj larva krytonosa čierneho (larva smotanovej farby). Na tohto škodcu sme si ešte nezvykli, ale škody už spôsoboval aj v minulosti (nie výrazné, ktoré by si boli zasluhovali našu pozornosť).
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.