Vysoké pracovné rýchlosti a väčšie pracovné zábery zohrávajú pri prácach na poli stále dôležitejšiu úlohu. Zmena klímy ovplyvňuje celý svet, poľnohospodárstvo nevynímajúc. Keďže prognózy v tomto smere nie sú práve najpriaznivejšie, s riešeniami, ako vtesnať práce do čoraz kratších aplikačných okien musia prichádzať samotní výrobcovia.
Na trh každoročne prichádzajú novinky, no to, čo je dobré stačí občas „len“ modernizovať. Francúzsky výrobca poľnohospodárskej techniky Sulky prišiel na to, ako poskytnúť poľnohospodárom možnosť aplikácie priemyselných hnojív pri vysokých pracovných rýchlostiach. Neprichádza tak na trh s úplne novými rozhadzovačmi, ale s osvedčenými strojmi, vybavenými novou technológiou, ktorá nesie názov Speed Control. Za túto snahu bol aj patrične ocenený – striebornou medailou za inováciu v súťaži SIMA INNOVATION AWARDS 2021.
Znenie odôvodnenia poroty pre udelenie ceny za inováciu, ktoré bolo prezentované pred žurnalistami z celého sveta bolo nasledovné: „Presnosť rozmetania tuhých hnojív pomocou odstredivej sily je obrovská a za posledných desať rokov dosiahla pokrok najmä vďaka synergii medzi výrobcami a výskumnými ústavami v čoraz viac kontrolovaných prostrediach. Riešenie, ktoré ponúka Sulky dodržuje túto presnosť pri omnoho vyšších pracovných rýchlostiach, ako u konkurencie a tým sa výrazne zníži dopad použitia hnojív na životné prostredie.“
Inovácia v prospech zákazníka a prírody
Pozrime sa na novú technológiu o čosi bližšie. Odstredivé rozhadzovače priemyselných hnojív pracujú tak, že granule priemyselného hnojiva rozhadzujú do polkruhového obrazca za pomoci rozhadzovacích diskov. Tento „pás“ sa obvykle meria pomocou testovacej lavice CEMIB (inovatívna platforma určená na testovanie rozhadzovačov), ktorú SULKY ako prvý výrobca techniky na aplikáciu hnojív na svete využil k tomuto účelu. Avšak poveternostné, vlhkostné, ale aj iné vplyvy dokážu nezanedbateľným spôsobom ovplyvniť obrazec vytvorený rozhadzovačom hnojív, pričom môže dôjsť k jeho neželanej deformácii, a to aj v závislosti od pohybu stroja. Spoločnosť SULKY odpozorovala a zozbierala údaje o prácach s rozhadzovačmi v kooperácii so spoločnosťami INRAE a AgroSup Dijon a prišla so zistením, že kvalita distribúcie hnojív sa v teréne výrazne líši od rýchlosti jazdy. Toto zistenie nie je nijako prekvapujúce, veď predsa každý praktik vie svoje o vplyve vetra na apliáciu postreku, či hnojív. Podľa spoločnosti Sulky sa však vplyv distribúcie hnojiva vzduchom výrazne podpisuje pod zmenu rozmetacieho obrazca pri pracovných rýchlostiach v rozpätí 10 – 20 km/h a platí to najmä pre veľké pracovné zábery, napríklad 33 metrov alebo dokonca 50 metrov na šírku. Konkrétne to znamená, že granule hnojiva, ktoré by mali byť rozptýlené najďalej po stranách, lietajú pri vyššej pojazdovej rýchlosti do menšej vzdialenosti a tým ovplyvňujú rozhodenie hnojiva v koncových častiach obrazca. Z rôznych prác spoločnosť Sulky zistila, že vďaka korekcii o 3° je možné udržať prácu s rovnakým výkonom bez ohľadu na pracovnú rýchlosť.
Na základe týchto pozorovaní a podľa patentovanej koncepcie francúzska značka vyvinula technológiu, ktorá dokáže prispôsobiť rozmetací obrazec pojazdovej rýchlosti stroja a nazvala ju Speed Control. Princíp práce systému spočíva v automatickom nastavení stroja, ktoré koriguje vplyv vetra pri vyššej pracovnej rýchlosti. Rozhadzovače priemyselných hnojív spoločnosti Sulky majú nastaviteľné výstupy, ktoré určujú bod spadnutia hnojiva na rozhadovací disk. Pri použití technológie Speed Control sa granule s hnojivom vrhajú pri zvyšovaní pojazdovej rýchlosti bližšie smerom do stredu rozhadzovacieho disku. Čepeľ následne dodáva granulám vyššiu energiu, vďaka čomu sú rozptýlené do väčšej vzdialenosti. Týmto spôsobom je „menší pracovný záber“, spôsobený nárastom protivetra plne automaticky kompenzovaný.
Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.