V centre pozornosti odborného sympózia spoločnosti Corteva Agriscience, určeného pre pestovateľov v Česku a na Slovensku, boli aktuálne informácie z pestovania repky ozimnej, napr. o plochách pestovania v Európe a u nás, vývoji ceny, ktorá sa v poslednej dobe rapídne mení. Z problematiky ochrany je veľmi aktuálna ochrana repky proti skočke repkovej, či je vôbec možné proti tomuto škodcovi účinne zasiahnuť.
Vývoj pestovateľských plôch v EU a produkcia repky
„Produkcia repky v EU do roku 2014 výrazne rástla, potom nastal zlom a od vtedy prudko klesá - za posledných sedem rokov až o 30 percent. Podobný stav je v Českej republike, kde za rovnaké obdobie poklesla o 19 percent, pričom v minulom roku bola na úrovni 1 250 000 ton,“ uviedol Ing. Martin Volf zo Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin. Faktom je, že nielen pestovateľská výmera sa v EU znižuje, klesajú aj priemerné hektárové úrody – za posledných desať rokov na 3,17 tony z hektára. Pokles produkcie repky v EU za uvedené obdobie predstavoval 7,3 milióna ton. Napriek klesajúcej priemernej hektárovej úrode, bola plocha repky v EU do roku 2018 konštantná a až potom išla prudko dole. Faktom je, že pestovateľskú výmeru repky výrazne ovplyvňujú ceny. Najvyššia cena repky (priemer za marec až júl) bola v roku 2012 (cca 480 euro, pestovateľská výmera v EU 6,25 milióna hektárov). Následne v rokoch 2014 až 2016 klesla cena pod cca 360 euro, čím sa repka stala menej atraktívnou plodinou. Najnižšie ceny za repku boli na jar v roku 2018 - pod 350 euro, kedy sa do EU z Ázie a Južnej Ameriky začala dovážať bionafta. Na situáciu zareagovali pestovatelia v celej EU výrazným znížením osevov repky. Situácia sa čiastočne zmenila na jar 2020, kedy priemerné ceny dosahovali cca 370 euro, čo z pohľadu pestovateľov nebolo stále zaujímavé. Podľa M. Volfa pestovanie repky v kontexte s poklesom hektárových úrod sťažuje nielen zákaz používania nenikotinoidov, nastali aj ďalšie reštrikcie účinných látok využívaných v ochrane repky, bola zavedená nitrátová smernica, ktorá viedla k používaniu nižších dávok dusíkatých hnojív. V roku 2018 (jar - najnižšia cena repky) najväčší pestovatelia repky v EU – Nemecko a Francúzsko medziročne znížili plochu repky o 400 až 450 000 hektárov, na tejto úrovni sú až doteraz (Francúzsko cca 1 milión hektárov, Nemecko tesne pod miliónom hektárov). Navyše v oboch krajinách je v posledných dvoch rokoch dosahovaná nižšia priemerná hektárová úroda ( vo Francúzsku o 11 percent, v Nemecku o 15 percent).
„Nie je problém repku predať, ale ju vypestovať“
Podľa M. Volfa na stabilitu pestovania repky majú vplyv viaceré faktory, hlavne kapacita spracovateľského priemyslu, zabezpečenie odbytu a či pestovatelia dokážu vypestovať repku v prijateľných cenách.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.