Poľnohospodárska robotika je oblasť, ktorá sa stále len rozvíja. Množstvo robotov, ktoré mali možnosť nadšenci poľnohospodárskej techniky vidieť na všakovakých výstavách využíva pre svoju prácu kamerové systémy, ktoré rozpoznávajú terén, či buriny, a na základe týchto snímkov vyhodnotia porast a vykonajú pracovnú úlohu. Robot od francúzskeho výrobcu Stecomat je však v niečom iný. Takýto systém totiž u tohto robota absentuje.
FARMDROID FD20 je prvým robotom na svete, ktorý je schopný zasiať plodiny a následne sa postarať aj o mechanické vytrhávanie burín medzi týmito rastlinami a v riadkoch. Spoločnosť Stecomat si za svoj robotický odburinovač odniesla zo súťaže SIMA Innovations Awards 2021 zlatú medailu za inováciu. Ako sme už uviedli, na rozdiel od iných systémov, FarmDroid FD20 nie je závislí od kamerového systému pre rozpoznávanie kultúrnych plodín a burín. Podľa výrobcu totiž kamery nie sú optimálnym riešením pre takto náročné úlohy. Je to preto, že všetky rastliny klíčia zo semien jednotlivo a ochranu pred burinami potrebujú najmä vtedy, keď sú ešte veľmi malé. V tomto štádiu by kamerový systém nebol schopný rozoznať, či sa jedná o burinu, alebo kultúrnu plodinu.
S akým riešením prišli Francúzi?
Namiesto „nespoľahlivého“ kamerového systému tak využíva robot FarmDroid FD20 na sejbu plodín vysoko presnú technológiu navádzania GPS. Robot pri tejto pracovnej operácii zaznamená polohu každého jednotlivo zasiateho semena počas celého procesu sejby. Vďaka tomu jeho systém vie, kde by sa mali buriny nachádzať (v medziriadkoch a medzi jednotlivými rastlinami) – a to s presnosťou na milimetre. Odstránenie burín medzi riadkami vykonávajú čepele na vytrhávanie burín, ktoré si dal francúzsky Stecomat aj patentovať. Pracovný záber stroja môže činiť tri metre a doporučená výmera, na ktorej môže tento robot pracovať je približne dvadsať hektárov.
Odstraňovanie burín teda prebieha v riadkoch medzi každou sadeničkou s radlicou poháňanou osvedčeným elektromotorom. Robota FarmDroid FD20 nie je potrebné nabíjať externe alebo ručne, takže agronóm má minimálne o jednu starosť menej. Napájaný je pomocou batérie pripojenej na štyri solárne panely. Tieto batérie poskytujú dostatok energie na to, aby mohol robot pracovať 24 hodín denne bez emisií CO2. Ak mu však energia predsa len dôjde, zastaví sa a počká na východ slnka.
Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.