Prvým podujatím v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ bola medzinárodná odborná konferencia na tému posilnenia postavenia poľnohospodárov v potravinovom dodávateľskom reťazci.
Uvedená téma je zároveň jednou z priorít slovenského predsedníctva v oblasti poľnohospodárstva. Na konferencii sa zúčastnili špičkoví odborníci z 22 členských krajín, z Európskeho parlamentu, Európskej komisie a samosprávnych organizácií na európskej i národných úrovniach a takisto odborníci Osobitnej skupiny pre poľnohospodárske trhy.
Pri otvorení konferencie sa vo svojom prejave venovala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná dôvodom a dôsledkom nerovnováhy v potravinovom dodávateľskom reťazci. „Aj napriek masívnej finančnej podpore z rozpočtu Európskej únie a z národných rozpočtov členských krajín zostáva poľnohospodárstvo ekonomicky najslabším článkom tohto reťazca. Z pohľadu niekoľkých desaťročí, ceny potravín stagnujú a výrazne zaostávajú za globálnym cenovým rastom. Problematickým je najmä zaostávanie za mierou rastu cien výrobných vstupov – napr. produktov agrochemického priemyslu, cien energií alebo ceny práce. Postupný rast životnej úrovne, ktorý je spojený s rastom ceny práce, vedie k tomu, že spotrebitelia zo svojho disponibilného príjmu vynakladajú na potraviny čoraz menej. V súčasnosti je to približne 14 percent. Jednotkové reálne príjmy potravinového dodávateľského reťazca ako celku klesajú a s tým klesá aj celková disponibilná marža z výroby a predaja potravín. To vyvoláva tlak na jej iné rozdelenie. Vznikajú a prehlbujú sa rozdiely v ekonomickej sile medzi jednotlivými subjektmi v dodávateľskej vertikále.“
Viac sa dočítate v 27. vydaní Roľníckych novín