Expozícia AGRI CS v znamení progresívnych sejacích strojov

V dňoch 7. a 8. júna 2022 sa na pozemkoch poľnohospodárskeho družstva Dolná Krupá uskutočnil v poradí už 11. ročník Celoslovenských dní poľa. Na rozlohe 28 hektárov sa predstavili okrem chemických a osivárskych firiem prirodzene i predajcovia poľnohospodárskej techniky. Jednou z 98 expozícii, ktoré si návštevníci podujatia mohli prezrieť bola výstavná plocha spoločnosti AGRI CS Slovakia s.r.o., ktorou nás previedol produktový manažér spoločnosti pre závesnú techniku, Ing. Juraj Varga.

Spoločnosť AGRI CS Slovakia vo svojej expozícii prezentovala na výstave Celoslovenské dni poľa prierez celým portfóliom, od rozhadzovačov priemyselných hnojív (nesených i ťahaných), až po najvýkonnejšie traktory na trhu.

„V našej expozícii mali záujemcovia možnosť tento rok vidieť široký výber z techniky značky AMAZONE, medzi ktorú patria napríklad nesené rozmetadlo hnojív ZA-TS, ktoré sú na Slovensku veľmi obľúbené najmä vďaka svojej vysokej presnosti rozmetania hnojív. Okrem neho sme vystavili i rozmetadlo priemyselných hnojív AMAZONE ZG-TS 10001, ktoré má totožný rozmetací stôl, ako obľúbené rozmetadlo ZA-TS, no tým, že je posadené na náprave dokáže výrobca docieliť väčšiu kapacitu a samozrejme aj väčšiu výkonnosť. Vieme ho vybaviť systémom Argus Twin, čo je systém monitoringu rozmetacieho obrazca, automatický nastavením v prípade zmeny homogenity hnojiva, či systémom WindControl, čo je systém pre monitoring vetra, ktorý dokáže korigovať nastavenia rozmetadla podľa poveternostných podmienok,“ uviedol Ing. J. Varga.

Z postrekovačov sme mali možnosť vidieť ťahaný AMAZONE UX 4201 super a zo samohybných strojov starší model postrekovača PANTERA 4053+ ako aj najnovší model PANTERA 4504. Starší model bol vybavený systémom AmaSwitch, ktorým výrobca označuje automatické vypínanie jednotlivých postrekovacích dýz, ale s mechanickou voľbou jednotlivých postrekovacích dýz. „Výrobca ponúka vo vyššej výbave aj systém AmaSelect, ktorým máme vybavený novší samohybný postrekovač, čo je vlastne automatické prepínanie dýz podľa tlakového rozsahu. Dýzy sú umiestnené na držiaku po štyroch a každej jednej dýze dokážete navoliť tlakový rozsah, v ktorom sa má počas aplikácie pohybovať. Akonáhle sa mení dávka v závislosti na rýchlosti, systém automaticky vyhodnotí, ktorá dýza je pre aplikáciu vhodná a sám si ju prepne. Pri rozbiehaní tak stroj používa najmenšiu dýzu a postupne podľa rýchlosti ich podľa potreby prepína, až dokáže pri vysokej dávke spustiť napríklad aj dve dýzy naraz,“ vysvetľuje zástupca spoločnosti AGRI CS Slovakia. Obsluha stroja tak v podstate len príde na parcelu, rozloží si ramená, zapne automatiku a pracuje. Navigácia, vypínanie a zapínanie jednotlivých dýz, približovanie ramien na úvrati, kopírovanie povrchu poľa nezávisle na druhom ramene, to všetko sa deje bez zásahu obsluhy. Výbava so štandardným podvozkom poskytuje fixnú výšku, pri ktorej je nastaviteľný iba rozchod kolies. K dispozícii sú ďalšie tri alternatívy podvozkov – typ W, ktorý má nastaviteľný rozchod až do 3,20 m a dva modely s výškovo nastaviteľným podvozkom od 1,20 m do 1,70 m a nastavením rozchodu kolies do 2,60 m alebo do 3,20 m. Nádrž pre oba samohybné postrekovače je štandardne 4 500 l, čo je zatiaľ jediná aj možnosť ponúkaná nemeckým výrobcom.

Zúčastnili sa aj spoločného predvádzania „Počas spoločného predvádzania techniky sme predviedli ďalšie dva stroje, a síce sejací stroj CIRRUS 6003-2 a bezorbová sejačka PRIMERA. Prvý z menovaných strojov je vybavený jednodiskovými výsevnými pätkami Rotec, ktoré sú vhodné do väčšieho množstva pozberových zvyškov, ako aj vlhkej pôdy.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down