24.10.2022 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na potraviny míňame 20 % z rodinných rozpočtov

      Bratislava 22. októbra (TASR) - Slováci míňajú na potraviny pätinu zo svojich rodinných rozpočtov. Slovensko je tak nad európskym priemerom, náklady európskych domácností na tieto položky tvoria v priemere necelých 15 % z celkových nákladov. V aktuálnej analýze na to upozorňuje analytička Wood & Company Eva Sadovská. Ceny potravín a nealkoholických nápojov sú pritom na Slovensku siedme najnižšie v EÚ.


      "K priemerným cenám potravín v únii sa však postupne približujeme, nakoľko vlani boli potraviny a nealkoholické nápoje na Slovensku lacnejšie ako v EÚ už iba o 5 %. U našich susedov z V4, teda v Českej republike, Maďarsku a Poľsku nakúpime potraviny v priemere lacnejšie ako u nás, a to o 6 %, 11 % a 24 %," vyčíslila analytička s odvolaním sa na údaje Eurostatu za rok 2021.
      Podčiarkla, že potraviny na Slovensku v tomto roku výrazne dražejú. "Za prvých deväť mesiacov roka 2022 dosiahla priemerná inflácia u potravín 15,7 %, v septembri sme si za potraviny a nealkoholické nápoje priplácali dokonca až 23,3 %. Najvýraznejšie sa smerom nahor prepisovali cenovky pri olejoch a tukoch, chlebe a pečive, mliečnych výrobkoch a mäse," priblížila.  
      Poznamenala, že na Slovensku má síce prístup k potravinám drvivá väčšina Slovákov, avšak poriadny obed každý druhý deň nie je samozrejmosťou pre takmer 12 % (634.000) obyvateľov. Tento problém sa podľa Sadovskej najviac týka starších ľudí žijúcich osamotene alebo domácností jedného dospelého s maloletými deťmi. "Aj v tomto prípade za priemerom EÚ zaostávame, nakoľko podľa údajov Eurostatu si v únii mäsový obed alebo jeho vegetariánsku alternatívu nemôže dovoliť menej ako 7 % obyvateľov," uviedla analytička.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down