Deň poľa repky a technológie ošetrenia kukurice

V centre pozornosti dňa poľa, ktorý sa uskutočnil 26. mája 2023 v spolupráci a na poliach PD Kozárovce, bolo predstavenie osvedčených hybridov repky, najmä však noviniek zo šľachtenia spoločnosti KWS. Taktiež v spolupráci so slovenskou spoločnosťou AM AGRO, ktorá predstavila komplexnú technológiu ochrany repky a varianty ochrany kukurice proti burinám. Ukážky poľnohospodárskej techniky zabezpečila spoločnosť Land Technologies s.r.o.

Za hostiteľa podujatia vystúpila Ing. Ľubica Jánošová, hlavná agronómka PD Kozárovce a predstavila družstvo hospodáriace na 1051 hektároch poľnohospodárskej pôdy z čoho je 1046 hektárov ornej pôdy. Z plodín na podniku pestujú obilniny, najmä ozimnú pšenicu a ozimný jačmeň, ďalej kukuricu na zrno a siláž, repku ozimnú a krmoviny na ornej pôde. Okrem rastlinnej výroby sa venujú chovu slovenského strakatého dobytka v počte 620 kusov. Priemerná dojivosť sa pohybuje okolo 9 000 litrov mlieka na dojnicu. Vo výkrme dosahujú denný prírastok 1 300 gramov na zviera. V tomto roku v rámci ekoschém založili biopásy, pričom viac ako 60 hektárov z ornej pôdy ponechali úhorom. 

Za spoločnosť KWS pozdravil prítomných jej riaditeľ Ing. Ivan Dzubák. Skonštatoval, že pestovanie repky je agronomicky náročné, čo sa týka ekonomiky, tento rok bude podstatne náročnejší.

Ing. Dušan Blaho, zástupca spoločnosti AM-AGRO, zdôraznil, že v repke a kukurici spoločnosť ponúka komplexné portfólio prípravkov, či už na ochranu rastlín ako aj pre listovú výživu porastov, ktoré boli aplikované aj v pokusoch a na bežných plochách v Kozárovciach. 

Agrotechnika v pokuse

O uplatnenej agrotechnike v pokuse, konkrétne na parcele "Nová Vinica" informoval Ing. Rudolf Líška, regionálny zástupca spoločnosti KWS. Predplodinou bola pšenica tvrdá. Príprava pôdy pozostávala z podrývania systémom Artiglio a spracovania pôdy kombinátorom. Jednotlivé hybridy repky boli vysiate 30. augusta 2022. Sejbe predchádzala aplikácia NPK hnojiva (15, 15, 15) v dávke 200 kg na hektár. V polovici októbra bola aplikovaná močovina v dávke 70 kg na hektár. Na jar (február, marec) hnojivá DASA v dávke 80 kg na hektár a LAV - 200 kg na hektár. V marci, apríli a v máji po 20 kg močoviny na hektár na trikrát v kombinácii s Ureafinom. Celkom bolo aplikovaných 165 kg dusíka na hektár, ako uviedol R. Líška - napriek o niečo nižšiemu množstvu je repka vo výbornom kondičnom stave s predpokladom dosiahnuť nadpriemerne vysoké úrody. Počas jesene a jari boli aplikované hnojivá pre mimokoreňovú výživu rastlín a prípravky pre podporu rastu a zakoreňovania. 

INITIO - podpora od začiatku

Pre podporu genetického potenciálu odrôd repky zaviedli v spoločnosti KWS ošetrenie osív moridlom INITIO, ktoré sa už skôr osvedčilo v morení osív kukurice. „INITIO je jedinečný systém vyvinutý spoločnosťou KWS, ktorý zaisťuje silný a optimalizovaný vývoj mladých rastlín a ochranu pred patogénmi. Obsahuje fungicíd, zinok, mangán a regulátor pôdnej reakcie a INITIO INSECT+ navyše obsahuje insekticídnu zložku s účinnosťou proti širokému spektru škodcov,“ uviedol E. Líška. Oba systémy morenia poskytujú pre novozaložený porast repky viaceré výhody, najmä podporu klíčenia, lepší vývoj koreňov, urýchlenie vývoja mladých rastlín a lepšiu odolnosť proti stresovým podmienkam. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down