27.06.2023 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možnosti zakladania porastov repky olejky ozimnej

Rozhodujúci podiel na produkcii repky okrem poveternostných činiteľov má použitá technológia pestovania.

Sucho stresuje rastliny nie iba pri vzchádzaní, ale aj neskorších obdobiach vegetácie. Uškodiť môže aj nadbytok zrážok, najmä pri plytkom obrábaní pôdy. Rozvoj koreňov je potom obmedzený na úkor listov. Problémy spôsobuje aj dlhá teplá jeseň, na čo nadväzuje prerastanie porastov a riešenie celého radu jesenných škodcov.

Z ozimín prvá

Repka olejka sa vysieva ako prvá ozimná plodina už v polovici augusta a už po vzídení kryje polia cez celú zimu. Disponuje mohutným koreňovým systémom. Viac ako tri štvrtiny koreňovej hmoty repky sa nachádza v orničnej vrstve. Výsledkom je dobré prekorenenie pôdy a repkou dobre viazané živiny. Tým je znížená aj možnosť ich strát vyplavovaním. Repka vegetuje na poli takmer jedenásť mesiacov v roku, teda najdlhšie z jednoročných plodín. Pôda je dlhú časť roka pokrytá vegetáciou, čím sa výrazne obmedzuje aj rast burín a celková erózia. Z hľadiska zaradenia v osevnom postupe je repka olejka kvalitná predplodina. Repka obohacuje pôdu o veľké množstvo rastlinných zvyškov, čím zlepšuje pôdnu štruktúru. Táto skutočnosť sa následne prejaví pri dobre zapojenom poraste následných plodín. Pozemky po repke majú lepšiu akumulačnú kapacitu pre dažďovú vodu, čím sa obmedzuje vodná erózia pôdy.

Od zberu predplodiny

Úspešná technológia pestovania kapusty repkovej pravej sa začína už kvalitným zberom predplodiny. Na prvom mieste je rovnomerné rozmiestnenie slamy a nízke zberové straty pred tým pestovanej plodiny. Cieľom ďalšieho obrábania pôdy má byť taká štruktúra ornice, ktorá zabezpečí výmenu plynov medzi spodnou a vrchnou vrstvou pôdy. Pre repku je to dôležité, aby sa mohol dobre vytvárať jej koreňový systém. Ak môže rásť bez obmedzení do hĺbky, stáva sa budúci porast aj relatívne odolnejším proti suchým obdobiam. Z tohto dôvodu je repka náročná na predsejbovú prípravu pôdy. Základné obrábanie pôdy a predsejbová príprava úzko súvisí s predplodinou, ktorou býva najčastejšie obilnina. Okrem stavu pozemku, strojového vybavenia a termínu sejby je rozhodujúcim kritériom zásoba vlahy.

Technológie obrábania pôdy

Obrábanie pôdy pod repku olejku je možné v podstate tromi technológiami. Prvá (klasická) využíva podmietku z ošetrením, orbu do 18 – 20 centimetrov, predsejbovú prípravu pôdy a sejbu. Očakávame pri jej uplatnení vyššiu istotu založenia kompletných porastov a väčšinou odpadá použitie graminicídu po obilnine. Nevýhodou je vyššia energetická náročnosť celej technológie.

Minimalizačná technológia  zahŕňa plytké kyprenie pôdy do 5 až 10 centimetrov a aplikáciu graminicídu. Väčšinou je potrebný kyprič s horizontálnou osou rotácie pracovných častí, aby sme dosiahli intenzívnejšie rozdrobenie pôdy. Po predsejbovej príprave nasleduje sejba bežným sejacím strojom.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down