27.06.2023 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technológia zatrávnenia v jednom z najlepších vinárstiev

Spodná časť viniča a jeho korene sú jednými z najdôležitejších častí rastliny, pretože dodávajú viniču potrebné živiny a vlahu. Problémom pri jeho pestovaní tak môžu byť rastliny konkurenčné na vlahu. V mnohých vinohradoch sa preto používajú mechanické a chemické metódy na zamedzenie rastu konkurenčných burín v medziradí, čím sa zabezpečia ideálne podmienky pre pestovanie viniča. Tieto metódy však môžu z dlhodobého hľadiska znížiť úrodnosť pôdy a biodiverzitu, ako aj zvýšiť náklady samotného pestovateľa. Navyše, ak chcete pestovať ekologicky, na herbicídy môžete rovno zabudnúť.

Riešením je v tomto prípade využitie slamy, zeleného hnojenia či mulču. Organická hmota vo vinohradoch totiž významnou mierou prispieva k jeho zdraviu a produktivite a potláča škodlivé buriny. Jedným z najefektívnejších spôsobov dodania živín v ekologickom pestovaní viniča hroznorodého je v našich klimatických podmienkach systém trvalého zatrávnenia medziradia viníc. Na trhu je momentálne viacero strojov, ktoré sú určené práve pre túto technológiu. Jeden z nich však vyčnieva z radu – stroj Green Manager od firmy Güttler, ktorej výhradným zástupcom na Slovensku je spoločnosť Agroservis. Ten je určený na výsev tráv do medziradia s možnosťou súčasného podrezania existujúceho porastu. Navyše to dokáže s osivom rôznej veľkosti.

„Čo sa týka prevedenia, stroj je v ponuke s pracovným záberom 1,2; 1,5 a 1,8 m. Güttler Green Manager je vybavený sekciou predrezávacích diskov, radličiek a následne prizmatických valcov, ktoré sú patentom spoločnosti Güttler. Konštrukčne sú tieto valce riešené striedaním liatinových hviezdic s priemerom 33 a 38 mm. Menšie hviezdice sú umiestnené priamo na osi valca a väčšie majú možnosť voľného excentrického pohybu. Toto riešenie má výhodu v skvelej samočistiacej schopnosti valcov. V prípade valcovania má prizmatický valec navyše schopnosť podporiť odnožovanie. Nad valcom je potom inštalovaný delený zásobník sejačky EPS 5 s možnosťou samostatného nastavenia dávky drobného i väčšieho osiva. Z neho je dopravované drobné osivo pred valec a väčšie osivo k radličkám stroja. Güttler Green Manager je navyše možné vybaviť bránami HarroFlex, ktoré sú určené na prevzdušnenie medziradov,“ obchodný zástupca spoločnosti Güttler, Gabriel Varga.

Za krátky čas jedným z najlepších vinárstiev 

Práve túto technológiu využívajú v modernom slovenskom vinárstve vo Vrábľoch, ktoré tento rok obsadilo druhú priečku v súťaži Vinárstvo roka 2022. Reč je o vinárstve Predium, ktorého príbeh sa začal písať v roku 2016, kedy tu začali s prípravami na vznik nového vinárstva. V roku 2017 započala obnova vinice pri obci Tehla, dokončili sme ju v roku 2023 a má rozlohu 24 ha , k nej sa v roku 2019 pridala 12 ha vinica na hore Predium, vysadená okolo nového vinárstva s výstavbou ktorého sa začalo v roku 2018 a dokončilo v roku 2020. Celá produkcia vinárstva sa radí do ekologického pestovania, čo určuje aj smerovanie vrábeľského vinárstva. Pri pestovaní tak nepoužívajú žiadne herbicídy – k ničeniu burín dochádza v prípade potreby výhradne mechanicky. Medziradia viníc sú tu vysiate bylinami a kvitnúcimi rastlinami, čo napomáha zadržiavaniu vody v krajine. Vinárstvo navyše spolupracuje aj s miestnymi včelármi, ktorých včely opeľujú vo viniciach zmesi bylín kvitnúce až do septembra.

Sprievodcom pri našej návšteve bol hlavný vinohradník spoločnosti  Marian Burieta. „Predtým, než sme začali s obnovou našich vinohradov, starostlivo sme vyberali štepy, ktoré sme si zaobstarali z renomovanej rakúskej škôlky. Pred výsadbou sme si dali urobiť kompletný rozbor pôdy a vyhnojili ju až na mikroprvky. V našom vinárstve spracovávame výhradne hrozno z našej produkcie, prípadne od miestnych pestovateľov, a tak každý, kto si kúpi naše víno má istotu, že pochádza z vrábeľského rajónu. Momentálne u nás nájdete 17 bielych a 6 červených odrôd hrozna, z ktorých vďaka najmodernejším technológiám vytvárame svieže, ovocné vína. Niektoré z nich sú vhodné aj pre ľudí trpiacich histamínovou intoleranciou,“ ozrejmuje hlavný vinohradník, podľa ktorého slov sa nízky obsah histamínu vo vínach docieľuje rýchlym spracovaním, ktoré od zberu po lisovanie netrvá dlhšie, ako jednu hodinu. 

Filozofiou vinárstva je šetrné spracovanie hrozna gravitačnou metódou, kedy je zberané hrozno dopravované na strechu vinárstva, kde sa pomelie, odstopkuje a samospádom putuje do lisu a následne rovnako samospádom aj do pivnice. Bobule absorbujú pri tomto spôsobe menej úderov, a tak nedochádza k nadmernému uvoľňovaniu nežiadúceho draslíka.

V ekologickom pestovaní viniča sa podľa slov hlavného vinohradníka odvíja všetko od pôdy. „Každý rok vysievame starostlivo vyberané bylinné zmesi, ktoré zlepšujú v celom profile štruktúru pôdy, obmedzujú utláčanie pôdy čo napomáha vsakovaniu vody. Tie následne zapracovávame do pôdy, čím zlepšujeme jej štruktúru, stabilizuje sa ekosystém a zaisťuje zvyšovanie humusu. Tým pádom má u nás výsev miešaniek do medziradí blahodarný efekt a nekonkuruje viniču. Práve naopak,“ prezrádza Marian Burieta, podľa ktorého takto vinič ľahšie znáša prudké výkyvy teplôt, či dlhotrvajúce sucho. Ak teda dokážu vinári z Vrábeľ zabezpečiť kvalitnú pôdu, vinohrad reaguje na tieto nepriaznivé faktory len minimálne a cíti sa komfortne. Aj vďaka tomu dokáže Predium vytvárať aj spomínané vína s nízkym obsahom histamínu.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down