31.08.2023 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Neskoré jarné mrazy už nemusia končiť katastrofou

Prepad úrod v ovocných sadoch, spôsobený neskorými jarnými mrazmi sa stali v posledných rokoch nechcenou súčasťou prežívania našich pestovateľov ovocia. Záchranné práce s využitím sviečok, peliet, kahancov a protimrazovej závlahy často neprinášajú želaný efekt a ak aj áno, jedná sa o finančne náročné riešenia, ktoré následne zvyšujú aj cenu výsledného produktu – ovocia. Ovocinári preto hľadajú rok čo rok spôsob, ako sa týmto stratám vyhnúť.

„Dva metre nad zemou nám ostalo len 30 % úrody“, alebo „máme polovičnú úrodu, ale v dolných 1,5 m neostalo takmer nič“, či „ostalo len pár jabĺk, ale väčšina z nich je priemyselnej kvality“. Toto sú konštatovania, ktoré chce agronóm vysloviť len málokedy. A najlepšie nikdy. Pre slovenských ovocinárov sa však zrejme črtá riešenie. Tým riešením môže byť stroj s označením F-Airgo, od rovnomernej maďarskej firmy, ktorý na Slovensko prináša spoločnosť Olivex s.r.o.. Jedná sa o stroj zabezpečujúci protimrazovú ochranu ovocných sadov, ktorý je založený na princípe premiešavania vzduchu. Novinku na slovenskom trhu sme mali možnosť vidieť v akcii v ovocnom sade PD Bratislava-Vinohrady, ktoré je prvým slovenským podnikom, ktorý tento stroj nasadí v protimrazovej ochrane už v nasledujúcej sezóne.

Podľa slov agronóma miestneho podniku, Jozefa Cappa dochádzalo od roku 2019 každým rokom minimálne k 50 % výpadku úrody marhúľ kvôli neskorým jarným mrazom. Určité mikrozmeny v teréne v oblasti, v ktorej sa ovocný sad spoločnosti nachádza, sťažujú podľa miestneho agronóma prúdenie vzduchu, a tak dochádza ku jeho rýchlejšiemu ochladzovaniu. Keďže sa jedná o starší ovocný sad, dodatočná inštalácia protimrazovej závlahy či iných riešení by bola veľmi náročná, ba až nemožné a preto vedúci pracovníci podniku premýšľali nad tým, ako zachrániť aspoň časť úrody.

„V tesnej blízkosti nášho ovocného sadu sa nachádza diaľnica, no najmä Bratislavské letisko, kvôli ktorému si musíme veľmi precízne vybrať, akými zásahmi budeme protimrazovú ochranu v predmetnom sade vykonávať. Všetky zásahy nás stoja nemalé finančné prostriedky, takže vôbec nie je jedno, akým spôsobom budeme protimrazovú ochranu v budúcnosti vykonávať. Sviečky, peletové boxy, či piecky by cenu ovocia zdvihli minimálne na dvojnásobok,“ konštatuje agronóm miestneho podniku. Pri použití peletových boxov navyše podľa jeho slov vzniká dym, ktorý je v blízkosti letiska neakceptovateľný. Ako ďalšia možnosť protimrazovej ochrany by prichádzal do úvahy zahmlovač, ktorý je však takisto nepoužiteľný, pretože ak hmlu zaveje vietor nad pristávaciu dráhu, mohlo by dôjsť ku ohrozeniu civilného letectva, za čo by mohla byť družstvu udelená likvidačná pokuta. Prenajatie helikoptéry je nákladným riešením, ktoré je takisto problematické kvôli tesnej blízkosti letiska. Na prvý pohľad sa tak zdá, že sad vo Vajnoroch je odsúdený na „umrznutie“.

Konateľ spoločnosti a zároveň konštruktér stroja, Endre Faragó prezentuje svoj „vynález“ ako jednoduchý stroj, ktorý nasáva teplejší vzduch z vrchných vrstiev a rozprestrie ho na ploche s polomerom 25 m. „F-Airgo funguje lepšie, ako sviece či kahance. Keď teplý vzduch z horných vrstiev premiešame so spodným, nedochádza k jeho úniku nahor, tak, ako v prípade využitia tepelných zdrojov. Navyše sa jedná o dostatočne výkonnú alternatívu. V porovnaní s rosičom s axiálnym ventilátorom, ktorý má ťah približne 40 - 60 tis. m3.h-1 dokáže F-Airgo premiešať až 110 tisíc m3.h-1. 1m3 vzduchu váži pritom zhruba 1 kg, čo v konečnom zúčtovaní znamená prietok 100 t/hod. Na výmere 3,3 ha sa nachádza 100 000 m3 vzduchu vo výške 3 metrov. V takomto priestore sa nachádza väčšina produkcie. Keď tento stroj používame 8 hodín v kuse, toto množstvo vzduchu sa 8 krát vymení a dokáže tak ochrániť zraniteľné kvety pred mrazom,“ vysvetľuje konateľ maďarskej spoločnosti.

Efektívne a cenovo dostupné riešenie

Náklady na používanie tohto stroja zahŕňajú v podstate len pohonné hmoty a ľudskú prácu. Rátať tak treba s priemernou spotrebou, ktorá pri bežnom traktore strednej výkonovej triedy činí 10 l/hod a mzdovými náklady na pracovníka. Nemožno však zabúdať ani na ďalšiu dôležitú súčasť plánu protimrazovej ochrany, ktorou je meranie teploty. Pre nákladovo efektívny je vhodné využívať aj miestnu meteorologickú stanicu, ktorá sa postará o kontinuálne meranie teploty, vďaka ktorému pestovateľ vie, kedy zasiahnuť. Aj tu ponúka spoločnosť Olivex riešenie, a to v spolupráci so slovenským výrobcom meteo staníc BARANI DESIGN Technologies, ktorý si vybudoval vynikajúce meno i mimo republiky. Firma vo Vajnoroch prezentovala modulárnu, cenovo dostupnú meteostanicu, ktorá je schopná vysoko presných meraní. 

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down