Ročník 2023 zhodne všetci vinohradníci aj vinári označujú ako jeden z najťažších ročníkov za ostatných štyridsať rokov. Minuloročné sucho spôsobilo nižšiu násadu kvetov a tak už na začiatku kampane sa úroda očakávala nižšia o 15 percent. Daždivé obdobie práve počas kvetu v niektorých lokalitách spôsobilo veľký tlak peronospóry, a menej skúsení vinohradníci začiatkom júla hlásili škody (časť Pezinka, Hlohovec, Strekov) až do výšky 80 až 100 percent.
Následné vysoké teploty spôsobili tlak múčnatky, ktorí ale skúsení vinohradníci zvládli bez väčších problémov, menej skúsení vinohradníci však problémy mali.
Extrémne mokrá jar a chladné počasie spôsobilo oneskorené kvitnutie o 7 až 10 dní. Leto bolo v znamení striedania častých zrážok s vysokými teplotami a vysokou vzdušnou vlhkosťou. To spôsobilo silný tlak chorôb najmä peronospóry, múčnatky, neskôr aj bielej hniloby.
Celkovo bol zber hrozna posunutý o cca šesť dní neskôr, ako býva dlhodobý priemer. Aj burčiaková sezóna začala 15. augusta iba veľmi pomaly, prvé väčšie zbery skorých odrôd začínali až 17. až 21. augusta.
V roku 2023 sa očakáva úroda za celé Slovensko nižšia o 40 percent. Čo sa týka kvality, prvé skoré aromatické odrody naznačujú vysokú aromatickosť hrozna. Prirodzená redukcia hrozna na kroch spôsobená tlakom chorôb, naznačuje veľmi koncentrovanú surovinu.
V prípade poškodenia hrozna chorobami vinohradník nesmel zaháľať a poškodené strapce priebežne z vinohradu odstraňovať – zničiť ich, aby mu nenapadli aj zdravé hrozno. Vinohradníkom našťastie priala jeseň – bola, resp. je suchá a dlhá na vyzretie hrozna, kvalita by mohla byť minimálne pre neskoré odrody výborná.
Tento rok potvrdzuje, že situácia v sektore vinohradníctva a vinárstva ostáva veľmi napätá. „Vinohradníci, ktorí majú tento rok zredukovanú úrodu, majú súčasne vyššie náklady, na konci roka skončia určite v strate a tak si opakovane kladú otázku, či sa vôbec vinohradníctvo v tejto krajine oplatí. Nie je ocenené ani finančne, ani morálne, úctou k vinohradníkom a vinárom, ktorí sa starajú o túto krajinu,“ uviedla Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.