REPKA ( jar) + Agronóm č. 1 / 2024

„Zamrznutá“ pestovateľská sezóna 2023 /2024, čo ďalej ?

Produkcia repky na Slovensku sa podľa štatistík v posledných siedmich rokoch stabilizovala, čo platí aj pre pestovateľskú výmeru, ktorá sa pohybovala v rozpätí 140 až 150 tisíc hektárov. Plocha repky v porovnaní s predchádzajúcou pestovateľskou sezónou je v tomto roku, podobne ako v iných krajinách, o cca päť percent nižšia, aktuálne sa pestuje na cca 140 tisíc hektároch. Čo sa týka úrod - v roku 2023 boli dosiahnuté veľmi dobré úrody ozimnej repky vo všetkých oblastiach jej pestovania na Slovensku. Odhadovaná priemerná úroda repky ozimnej k 15. augustu 2023 predstavovala 3,55 tony na hektár, čo je o 14 percent viac ako v roku 2022 s 3,14 tonami na hektár. Šlo by o jednu z najvyšších dosiahnutých priemerných hektárových úrod repky ozimnej na Slovensku. Najvyššia definitívna priemerná úroda 3,57 tony na hektár bola u nás dosiahnutá v roku 2014. Vysoká úroda bola zaznamenaná aj v roku 2016 - 3,46 tony na hektár.

V rámci EÚ najväčšími producentmi repky v roku 2023 sú Francúzsko, Nemecko a Poľsko. Slovensko vyprodukovalo v uplynulej sezóne takmer 500 tisíc ton repky. Čo sa týka hektárových úrod, sú najúspešnejšími pestovateľmi v Dánsku s priemernou úrodou 3,8 tony z hektára, nasleduje Nemecko s 3,63 tony z hektára.

Na ceny repky v posledných dvoch rokoch malo vplyv množstvo faktorov a neočakávaných situácií. Ešte pred vojnou na Ukrajine, kedy bol nedostatok olejnín na trhu, začali ceny repky stúpať. V roku 2022 dramaticky vyskočili na 600, 800 až 1000 eur za tonu. V roku 2023 nastala opačná situácia, ceny za repku sa prepadli na súčasných cca 430 euro za tonu (cena na burze). Podľa odborníkov na komoditný trh je to ale z dlhodobého hľadiska neudržateľné. Ani pohľad na ceny kukurice a pšenice nie je lichotivý. Dôvody sú dva: pšenice a kukurice je v Európe dostatok a cenový vývoj je naďalej negatívny. Naproti tomu repka má potenciál, pretože na rozdiel od ostatných komodít nemáme v EÚ dostatočnú produkciu repky. A ako už bolo vyššie uvedené v Európe je podľa aktuálnych odhadov asi o päť percent repkou osiatej plochy menej, navyše vplyvom nepriaznivého počasia s nadpriemernými zrážkami v posledných dvoch mesiacoch hrozí zaorávanie porastov (nielen u nás). Je teda predpoklad, že výpadky v produkcii repky v EÚ budú významné a nedoženú ich ani dovozy, napr. z Austrálie, či Ukrajiny (repky sa tam medziročne pestuje o 20 percent menej). Sú to faktory, ktoré treba vziať do úvahy v nasledujúcom období pri zobchodovaní tejto pre slovenských pestovateľov významnej komodity.

Čo sa týka aktuálnej pestovateľskej sezóny - celkový pohľad na porasty repky vzhľadom na prebiehajúce počasie, či už v decembri, alebo v súčasnej dobe nie je veľmi lichotivý. Problémom je veľké množstvo zrážok, ktoré na mnohých lokalitách Slovenska nedokázala pôda absorbovať, dôsledkom čoho vznikli na pôde s porastmi doslova jazerá, ktoré sa v zime vplyvom mrazov premenili na klziská. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora odhaduje, že rozloha zaplavenej a rozmočenej ornej pôdy je na výmere viac ako 23 tisíc hektárov. Úhrny zrážok, ktoré padli počas zimných mesiacov boli výrazne nadnormálne. V novembri boli priemerné zrážky na Slovensku 120 milimetrov, čo predstavuje 194 percent dlhodobého normálu a v decembri 105 milimetrov (198 percent normálu). To znamená, že len v týchto dvoch mesiacoch napršalo dvojnásobné množstvo vody v porovnaní s dlhodobým normálom. Po roku 2010 bol aj rok 2023 jedným so zrážkovo najbohatších v histórii z hľadiska priestorového úhrnu zrážok pre celé územie Slovenska.

Na premočených parcelách je možné predpokladať zvýšené riziko výskytu a rozšírenia hubových chorôb, napr. fómovej hniloby, na čo je potrebné sa pripraviť. Avšak to, ako si porasty poradili s nepriazňou počasia na jeseň a cez zimu, pestovatelia zistia až po otvorení vegetácie po podrobnej prehliadke rastlín, hlavne koreňov a vegetačného vrcholu. Následne prijať adekvátne opatrenia, aby rastliny mohli čo najrýchlejšie zregenerovať.

Aj keď vo všeobecnosti pohľad na porasty ozimín nie je veľmi vábny, o úrode ešte nie je rozhodnuté.

  VIERA UVÍROVÁ

https://rno.sk/wp-content/uploads/2024/02/repka-jar-min.pdf

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down