PŠENICA ( leto ) + Agronóm č. 4 / 2024

Preteky o úrodu, počasie vedie.

Extrémne prejavy počasia sa nielen na Slovensku stupňujú. Vyskytovali sa aj v minulosti, ale teraz prichádzajú každý rok. V roku 2022 bolo mimoriadne teplo až horúco s podpriemernými zrážkovými úhrnmi počas vegetácie. Rok 2024 je na tom opačne, najmä v zrážkovej činnosti prejavujúcej sa intenzívnymi búrkami s až supercelárnym charakterom. Navyše v hustej frekvencii výskytu za sebou, často sprevádzané silným krupobitím s devastačným účinkom na kultúrne plodiny. Konkrétne podľa údajov SHMÚ v oblasti dolných častí povodia Váhu, Nitry a Žitavy boli v stredu 26. júna 2024 zaznamenali mimoriadne až extrémne vysoké denné úhrny zrážok. Ich hodnoty sa na viacerých miestach blížili k 100 milimetrom a na niektorých staniciach boli ešte vyššie. V Nitre a Hurbanove dosiahol 26. júna 2024 denný úhrn zrážok 99 a 95,4 milimetra. V obidvoch prípadoch sú to absolútne najvyššie denné úhrny zrážok na týchto meteorologických staniciach aspoň od roku 1951, resp. 1872. Nebezpečným prejavom týchto dažďov bola ich intenzita, ktorá krátkodobo v niektorých lokalitách dosiahla takmer štyri milimetre za minútu, čo podľa Wussowovej klasifikácie predstavuje katastrofický lejak. Intenzívna zrážková činnosť sa týkala aj ďalších oblastí Slovenska. Napríklad na východe krajiny sa 1. júla 2024 sformovala supercela. Ďalšie intenzívne búrky so supercelárnymi črtami sa formovali aj na Zemplíne a Gemeri s mimoriadne nepriaznivým dopadom na vegetáciu a dozrievajúce porasty repky a ozimných obilnín.

Priebeh počasia plný zvratov už od začiatku roka, naviac urýchlil vegetáciu o dva až tri týždne, čo sa prejavilo v podstatne skorších zberoch ozimín. Prvé zbery repky naprieč Slovenskom mnohých pestovateľov sklamali. Úrody sa niekde pohybovali len okolo dvoch ton z hektára, prípadne o niečo viac. Ani v úrodách ozimného jačmeňa a pšenice nemajú pestovatelia veľké očakávania. Po opakujúcich sa intenzívnych zrážkach porasty ozimín na niektorých lokalitách nerovnomerne dozrievajú, dôsledkom čoho kvalita zrna z takýchto porastov bude rôznorodá. Pestovatelia v úsilí zobrať čo najskôr úrodu (ak je dozretá) nasadzujú všetku dostupnú zberovú techniku a ľudské zdroje v snahe uniknúť ďalším extrémom počasia. Leto bude dlhé a až v jeho závere uvidíme ako sme na tom v úrodách ozimín a dosiahnutej kvalite.

Čo sa týka ďalších špecifík týkajúcich sa pestovateľskej sezóny 2023/2024 pšenicu napádalo množstvo chorôb a škodcov. Avšak z hľadiska frekvencie výskytu a výšky škôd na porastoch zaujali popredné miesto listové choroby, najmä listové škvrnitosti a klasové fuzariózy. Mohli za to nielen nadpriemerné teploty, ale najviac enormné zrážky, ktoré koncom mája a začiatkom júna boli vysoko nad dlhodobým normálom. V porastoch a lokalitách, kde nebola v roku 2024 aplikovaná intenzívna fungicídna ochrana, boli škody vyššie, spôsobené najmä septoriózou, hrdzou plevovou a v závere vegetácie aj hrdzou pšenicovou. Preto sa javí ako užitočné pripomenúť pestovateľskej verejnosti základnú symptomatiku listových chorôb a najmä spôsoby ochrany proti nim, čo môže napomôcť k minimalizovaniu škôd v budúcich rokoch. O tejto problematike sa môžete dočítať v odbornom článku prof. Ing. Kamila Hudeca, PhD., zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Súčasťou odbornej prílohy je aj tabuľkový prehľad odrôd ozimných obilnín – pšenice, jačmeňa, raže a tritikale

   VIERA UVÍROVÁ

https://rno.sk/wp-content/uploads/2024/07/psenica-2024-leto-SK-min.pdf

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down