19.07.2024 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Začal nálet imág vrtivky orechovej

Vrtivku orechovú - Ragoletis completa (Tephritidae, Diptera) pozná zrejme každý záhradkár a pestovateľov orechov. Netreba ju zvlášť predstavovať. V posledných rokoch výrazne poznačila úrodu orechov na Slovensku. Pestovatelia reagovali rôzne, niektorý rezignovali a po významných škodách sa rozhodli pre radikálne riešenia, jednoducho orechy vypílili. Čo je ale veľká škoda – zničiť strom, či stromy v plnej úrodnosti. Niektorí sa rozhodli čeliť tomuto škodcovi, pravda nie vždy tým správnym spôsobom a preto nemali uspokojivé úrody. Tí, ktorí realizovali ochranu správnym, odporúčaným spôsobom, mali dostatočne veľkú a kvalitnú úrodu a pokračujú v pestovaní orechov.

Tohtoročná sezóna

V tomto roku bol prvý polrok výrazne teplý, dokonca najteplejší od kedy sa na Slovensku merajú teploty a preto aj nálet vrtivky začal až o dva týždne skôr ako v minulom roku. V Nitre a okolí sme prvé imága vrtivky zistili na žltých lapačoch už začiatkom júla. Prvé postreky treba robiť už v nasledovnom týždni, čo znamená od 15. júla.

Bionómia škodcu

Ochrana sa robí na základe bionómie škodcu, preto ju treba dokonale poznať. Vrtivka orechová prezimuje v štádiu kukly v pôde pod stromami. Imága obyčajne vyletujú začiatkom júla, v závislosti od teplôt v jarnom období. Mušky lietajú až do konca septembra, najpočetnejší výskyt je v júli a auguste. Dospelé jedince sa vyskytujú 40 dní. Po ôsmych dňoch po objavení sa múch prichádza k páreniu. Po niekoľkých dňoch po párení samičky kladú vajíčka pod povrch zeleného oplodia. Jedna samička počas života nakladie 300 až 400 vajíčok, kladie ich do znášok od 15 do 20 vajíčok do komôrky v oplodí plodu, ktorú najprv samá vyhĺbi. Obyčajne v oplodí orecha je len jedna komôrka. Samička totiž označí plod feromónmi, čo ostatné samičky odpudí od kladenia vajíčok. Z vajíčok sa za päť dní liahnu larvy a živia sa v oplodí po dobu troch až piatich týždňov. Dorastené larvy opúšťajú oplodie a v pôde v hĺbke 10 – 15 centimetrov sa zakuklia a prezimujú.

Aké máme možnosti ochrany?

Nepriama ochrana

Z mechanických spôsobov ochrany sa odporúča najneskôr v júni prikryť pôdu pod stromami orecha netkanou textíliou, ktorá zabráni výletu dospelých jedincov - múch z pôdy. Netkanú textíliu je potrebné nechať až do jesene – do opadu všetkých orechov, čím sa zabráni zavŕtaniu lariev do zeme. Pred zimou je vhodné zem pod orechom zrýľovať.

Na jar sa odporúča postrek pôdy pod stromom prípravkami na báze entomopatogénnych húb, ktoré ničia kukly škodcu v pôde. U nás je zatiaľ registrovaný prípravok na báze entomopatogénnych húb Beauveria bassianaMetharizium anisopliae a tiež aj na báze baktérií. Tieto prípravky sa môžu aplikovať aj koncom leta – začiatkom jesene proti larvám, ktoré po dokončení vývoja padajú na pôdu a tu sa v hĺbke päť až desať centimetrov zakuklia.

Larvy z prvých liahnutí opúšťajú oplodie orecha, ešte keď je orech na strome a zavŕtajú sa do zeme pod orechom. Neskôr, keď orechy padajú na zem, tie napadnuté majú v oplodí ešte larvy z posledných liahnutí. Na jeseň je potrebné spadnuté orechy priebežne zbierať. Málo napadnuté orechy je potrebné očistiť od oplodia a toto oplodie, ktoré môže obsahovať ešte larvy, ako aj úplne sčernené orechy, je potrebné zlikvidovať. Nie je potrebné spáliť napadnuté orechy, je to zakázané. Spaľovanie záhradného odpadu je naviac porušením § 13 písm. g) zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch, podľa ktorého: “sa zakazuje zneškodňovať̌ spaľovaním biologicky rozložiteľný odpad”.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down