19.07.2024 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agronomický prínos ÚOP zameraných na fyto-technickú sanáciu PCB látok na poľnohospodárskej pôde

Z vedecko-technického hľadiska najzložitejšou, podobne z agro-ekologického a finančného hľadiska najvýznamnejšou, resp. vôbec najrozsiahlejšou rezortnou (MPRV SR) úlohou odbornej pomoci (ÚOP), ktorá v po-transformačnom období na NPPC-VÚA Michalovce bol doposiaľ riešená, je vlastne séria ÚOP „Založenie – Kontinuita - Terminácia in-situ poloprevádzkových pokusov pre skoncipovanie fyto-technického opatrenia na imobilizáciu/dekontamináciu PCB látok na poľnohospodársky využívanej pôde“.

Trojročná séria ÚOP bola uskutočnená v rokoch 2021 až 2023, impulzom pre jej zadanie (MPRV SR) boli environmentálne povzbudivé výsledky, ktoré sa dosiahli pri riešení predchádzajúcej ÚOP č. 79/2020 zameranej na „Preverenie imobilizačného efektu diferencovane aktivovaných humínových kyselín na vybrané kongenéry PCB látok ex-situ, s opciou následného riešenia in-situ“. Ide o „naj-agroekologickejší“ počin ústavu agro-ekológie, ktorý ako séria zadaní ÚOP je ekvivalentom historicky najvýznamnejšieho vedecko-technického projektu v koordinácii NPPC-VÚA Michalovce, EÚ/FLAGSHIP projektu BIOSKOH, riešeného v období 20216 až 2022.

Vysoká hladina PCB

Je zrejmé, že k prioritám rozvinutej spoločnosti (kam Slovensko patrí, podobne ako väčšina Európskych krajín) sa čoraz častejšie prisudzuje rozvoj tzv. multifunkčného poľnohospodárstva, z agro-ekologického hľadiska takého, ktoré nielen vyrába, ale podieľa sa aj na ochrane životného prostredia a udržiavaní prirodzeného charakteru krajiny. Aby sa takto stručne zadefinované ciele, no sú o to obsiahlejšie, podarilo napĺňať, je nevyhnutné riešenie aj problémov súvisiacich so starými ekologickými záťažami, ktoré znečisťujú životné prostredie a hlavne poľnohospodársku pôdu. Jednou z takýchto lokalít je oblasť Zemplína, ktorá je považovaná za jednu z najviac zaťažených oblastí polychlórovanými bifenylmi (PCB) v celej Európe. Na Zemplíne sú PCB považované za všadeprítomné, čo obzvlášť platí pre okolie mesta Strážske. Riešenie tejto závažnej problematiky, hlavne pre ľudí okresov Michalovce, Sobrance a z časti aj Trebišova, je vysoko aktuálne aj štyri desaťročia od ukončenia výroby výrobkov založených na báze PCB (1984). Priemerné hladiny PCB v obyvateľstve Slovenska patria medzi najvyššie v porovnaní s publikovanými údajmi z iných krajín, pričom priemerná hladina v telách obyvateľov okresu Michalovce bola ešte štyrikrát vyššia oproti porovnávacej skupine z okresu Stropkov. Aj táto skutočnosť poukazuje na stav, že životné prostredie okresu Michalovce je výrazne kontaminované. Keďže PCB do ľudského organizmu vstupujú hlavne cez potravový reťazec, riešenie načrtnutého problému je orientované prevažne pre poľnohospodársku prvovýrobu s cieľom chrániť zdravie ľudskej populácie.

Ciele a úlohy ÚOP

Ako to z úvodu a názvov série ÚOP vyplýva, syntetickým cieľom v celku štvorročnej série ÚOP bolo skoncipovanie fyto-technického opatrenia sanačného charakteru pre imobilizáciu, prípadne aj dekontamináciu PCB látok na poľnohospodársky využívanej pôde. Takéto fyto-technické opatrenie doposiaľ vypracované nie je, preto syntetický výstup nášho riešenia má potenciál strategického významu. Riešenie pre dosiahnutie syntetického cieľa bolo v in-situ podmienkach zostavené na strednodobý horizont, resp. trojročné obdobie. Pri ročných cieľoch bolo sformulovalovaných viacero čiastkových úloh. Kľúčovým bolo založenie tzv. “hlavného” technologického in-situ pokusu na ornej pôde o čistej výmere 12 600 metrovštvorcových, ktorý bol založený 20. až 21. apríla 2021, v spolupráci s niekoľkými technologickými partnermi a s  využitím linky zostavenej z celkovo siedmich veľkokapacitných mechanizačných strojov pre RV. Rozsiahly poloprevádzkový pokus mal byť poly-faktoriálneho charakteru, ktorý sa vyznačuje širšími agro-ekologickými súvislosťami mimo-produkčného aj produkčného významu. Paralelne, ručne, resp. s využitím maloplošnej techniky, bol založený aj menší, tzv. „zrkadlový pokus“ v lesnej obore o čistej výmere 1 470 metrovštvorcových a to 5. mája 2021. Pri zakladaní nadobudli obidva pokusy multi-faktoriálny charakter, kde bolo 50 pokusných členov na hlavnom a 30 na zrkadlovom pokuse, ďalšie faktory, ako napr. rôzne profily pôdy to celé umocňovali. V roku 2022 boli pokusy udržané v plnej kontinuite, a v roku 2023 boli ukončené, samozrejme s určitým drobným časovým sklzom z agronomických dôvodov, čo však z hľadiska technologickej disciplíny je pozitívum navyše.

Stanovenie obsahu PCB

Pre aktuálnu rizikovú látku, sumu indikatívnych kongenérov PCB, v poľnohospodárskej pôde v zmysle zákona č. 220/2004 Z..z. je limitná hodnota na úrovni 0,05 mg.kg-1.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down