Počet požiarov, spôsobených zanedbanými komínmi, klesá, avšak stále ide o nemalé číslo. Aj toto konštatovanie odznelo na medzinárodnom kominárskom kongrese, ktorý sa nedávno konal v Prahe.
PRAHA. Niekoľkodňové pražské stretnutie kominárov z celého sveta malo za cieľ rokovať nielen o témach spojených s odklonom od fosílnych palív, ktoré prinášajú nové požiadavky na spotrebiče palív a na príslušné normy, ale aj o situácii v oblasti vzdelávania v kominárskom remesle a o tom, kde kominári vidia svoju pozíciu v rámci energetickej transformácie. Uviedol to Oswald Wilhelm, prezident Európskej kominárskej federácie.
Na kongrese privítali približne sto delegátov a členov z 18 krajín, vrátane Spojených štátov amerických.
Na medzinárodnom kongrese v Prahe zaznelo aj konštatovanie, že kominár bude garantom bezpečnosti pri dekarbonizácii a aj po nej. Napriek tomu, že európska klimatická politika sa odkláňa od fosílnych palív a aj slovenské domácnosti núti k prechodu na alternatívne spôsoby vykurovania, podľa štatistík pochádzajúcich od našich hasičov počet požiarov spôsobených komínmi neklesá.
A kvôli nevyhovujúcemu technickému stavu komína v minulom roku na Slovensku vznikli stovky požiarov. Najčastejšie išlo o požiare, ktoré vznikli v dôsledku vznietenia sa sadzí.
Rovnako ako ostatné odvetvia, ktorých sa priamo dotýka dekarbonizácia, aj kominárske remeslo dlhodobo smeruje k transformácii, a v súčasnosti sa v mnohých krajinách rozširuje o nové služby.
„Státisíce českých a slovenských domácností a firiem stále vykurujú tuhými palivami a ďalšie státisíce vykurujú zemným plynom. Dekarbonizácia budov teda rozhodne nepostupuje tak rýchlo ako by sa mohlo zdať z ambicióznych klimatických cieľov. V tejto situácii zostane kominár na dlhé roky garantom bezpečnosti,“ povedal Jaroslav Schön, prezident Spoločenstva kominárov ČR.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)