Slovenská akadémia pôdohospodárskych vied si pripomína 100. výročie Československé akademie zemědělské a pôdohospodárskeho výskumu na Slovensku. Počas desiatich dekád prekonala množstvo míľnikov a historických okamihov. Viaceré z nich si členovia SAPV pripomenuli v minulom týždni na podujatí, ktoré sa konalo v Nitre.
NITRA. Slovenská akadémia pôdohospodárskych vied (SAPV) združuje vedeckých a odborných pracovníkov z oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, lesníctva, biohospodárstva a rozvoja vidieka. V roku 1991 sa stala nástupníckou organizáciou Československej akadémie poľnohospodárskych vied, spoločnej pôdohospodárskej výskumnej inštitúcie v bývalej ČSSR. Jej predchodkyňou bola práve Československá akademie zemědělská,ktorejzakladateľom a prvým prezidentom bol profesor Milan Hodža, významný slovenský politik, uznávaný vedecký pracovník a minister poľnohospodárstva v prvej Československej republike.
Moderná učená spoločnosť
„V súčasnosti je SAPV modernou učenou spoločnosťou, ktorá sa aktívne podieľa na tvorbe koncepcií a stratégií rozvoja pôdohospodárstva a potravinárstva. V spolupráci s domácimi a zahraničnými univerzitami a vedecko-výskumnými inštitúciami zabezpečujeme a podporujeme vedeckú, výskumnú a vývojovú činnosť,” povedal Vladimír Gozora, predseda Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied.
Zdôraznil, že hlavnou výzvou dneška je efektívnejšie využívanie, ochrana a regenerácia prírodných zdrojov Slovenska - vody, pôdy, lesných ekosystémov a produkčného biologického materiálu pri súčasnom zabezpečení nutrične plnohodnotných a zdravých potravín. Náročné úlohy čakajú pôdohospodársky výskum pri aktivácii vidieckeho územia a pri rozvoji vidieckeho hospodárstva, pri podpore malého a stredného podnikania na vidieku a pri vytváraní lepších podmienok pre život a prácu na vidieku.
“Osobitnú pozornosť musíme venovať mladým vedeckým pracovníkom, prehlbovaniu spolupráce s vysokými školami a s výskumnými pracoviskami s cieľom dosiahnuť väčší synergetický efekt vo vedecko-výskumnej a aplikačnej činnosti,” podčiarkol predseda SAPV.
Štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Smatana vo svojom vystúpení zdôraznil, že pôdohospodársky výskum vždy plnil náročné úlohy v agropotravinárstve i v lesnom hospodárstve a prispieval k zvýšeniu kvality života slovenského obyvateľstva.
„Oceňujeme, že odborníci z akadémie sa iniciatívne zapájajú do riešenia situácie v agropotravinárskej výrobe, do využívania prírodných zdrojov a do ochrany životného prostredia. Významnou mierou sa podieľajú na identifikácii krízových javov v agropotravinárskom sektore,“ uviedol Jozef Smatana.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)