Výskumníci zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre realizovali experimenty zamerané na záchranu najohrozenejšieho slovenského plemena koní – Slovenského športového ponyho.
Cieľom pracovníkov Fakulty biotechnológie a potravinárstva (FBP) a Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov (FAPZ) v spolupráci s Génovou bankou živočíšnych genetických zdrojov Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra – Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitre bolo vytvoriť inseminačné dávky a následne ich uskladniť v tekutom dusíku na dlhodobé kryouchovávanie.
V spolupráci so Zväzom chovateľov koní na Slovensku sa inseminačné dávky dajú v prípade potreby použiť na záchranu pôvodného slovenského plemena.
„V roku 2018 sa na Slovensku chovalo 81 plemenných kobýl a 13 plemenných žrebcov, pričom ide o plemeno, ktoré je v kategórii ´Ohrozené´. V roku 2024 bolo registrovaných už len 20 plemenných kobýl a dva plemenné žrebce,“ informoval profesor Marko Halo, dekan FAPZ a gestor študijného programu Hipológia.
Slovenský športový pony je menší typ športového koňa prevažne jazdeckého úžitkového typu s výškou kohútika 140 - 148 centimetrov. Je charakteristický svojou výkonnosťou a dobrou povahou, ktoré ho predurčili na športové a rekreačné jazdenie, na jazdecký výcvik detí a mládeže vo veku od 8 do 16 rokov ako aj na hipoterapiu. Genéza Slovenského športového pony sa začala v roku 1980 v rámci riešenia rezortnej výskumnej úlohy, ktorej gestorom bol profesor Dušan Medvecký z SPU Nitra.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)