NAPA presvedčí aj po troch desaťročiach na trhu

Spoločnosť AGRIO MZS s.r.o. pôsobí na trhu už od roku 1993 a má tak za sebou tri dekády úspešného pôsobenia v oblasti výroby techniky na ochranu rastlín. Český výrobca dokáže uspokojiť svojou širokou škálou modelov, od najmenšieho ťahaného modelu Alka, cez obľúbený stroj NAPA, až po najväčší samohybný model Dino, splniť požiadavky menších farmárov, ale i veľkých poľnohospodárskych podnikov.

Spoločnosť Agrio má aktuálne vo svojom výrobnom programe dostupné ťahané postrekovače Alka, NAPA, Mamut a Mamut XL, ako aj najväčší ťahaný model s označením Gigant, ktorého inovovaná verzia bola predstavená na minuloročnom veľtrhu Agritechnica 2023. Český výrobca ponúka svoje postrekovače s objemami nádrží od 2 500 l až po 14 000 l a so šírkou pracovných záberov od 15 do 36 m, čo sú parametre, ktoré uspokoja drvivú väčšinu zákazníkov. Najpredávanejším modelom výrobcu je už niekoľko rokov postrekovač, ktorý má byť vstupnou bránou do prémiového segmentu, model NAPA. Ten je v českých Křemžách vyrábaný už od roku 1994 a vyberajú si ho najmä stredne veľké poľnohospodárske podniky, ktoré očakávajú od postrekovača moderné technológie, spoľahlivosť, ale aj precíznu aplikáciu. Postrekovače NAPA prešli počas troch desaťročí viacerými inováciami a dnes môžeme tento stroj pokojne ďalej radiť medzi špičku medzi ťahanými postrekovačmi. NAPA je navyše najobľúbenejším strojom z portfólia, zrejme aj vďaka svojej vynikajúcej manévrovateľnosti na úvratiach. Medzi klasickú výbavu patria ramená delené na 4 - 6 sekcií s možnosťou vypínania, s aktívnym kopírovaním terénu, plným odpružením, potenciometrom a trojitými držiakmi dýz.

Spokojný zákazník

Medzi spokojných zákazníkov českého výrobcu Agrio patrí aj spoločnosť Mitali s.r.o., ktorá sa v okolí Stredy nad Bodrogom (východné Slovensko) zaoberá konvenčnou rastlinnou výrobou ale i ovocinárstvom. Jej konateľom je Ing. Zoltán Végsö, s ktorým sme sa pozhovárali o jeho spoločnosti, no najmä o skúsenostiach s postrekovačom českej výroby.

„Naša spoločnosť hospodári na výmere 1 200 ha, kde pomerne intenzívne pestujeme repku, ale i pšenicu, jačmeň, kukuricu, slnečnicu, či sóju. Okrem toho sa venujeme aj pestovaniu broskýň v mladých, trojročných sadoch, a to na výmere 53 ha. Táto produkcia je určená pre vlastnú spotrebu a predaj z dvora,“ predostrel v úvode zameranie spoločnosti jej konateľ.

V poslednom čase tu skúšajú aj pestovanie ciroku na zrno, ktorý je podľa slov konateľa spoločnosti plodinou budúcnosti. Dobre vraj znáša horúčavy, nepotrebuje také množstvo vlahy ako iné plodiny a nie je nutné v ňom robiť také množstvo zásahov pesticídmi. Tento rok na podniku vysiali aj cirok na siláž a boli príjemne prekvapení, keďže dosahovali úrodu 75 – 80 t z hektára. Okrem toho v Mitali s.r.o. pestujú aj takmer 6 000 ton siláže ročne a ich najväčším odberateľom je firma KOSIT.

Dvanásťtisíc hektárov za necelé štyri roky

Pri intenzívnom pestovaní repky, či jačmeňa však dostane zabrať technika na chemickú ochranu rastlín. Tu vsadili „východniari“ na postrekovač NAPA 3924, o ktorého obsluhu sa stará sám konateľ spoločnosti. „S postrekovačom agregovaným s traktorom Valtra G135 som počas necelých štyroch sezón ošetril 12 000 ha a môžem povedať, že som veľmi spokojný. V porovnaní s inými výrobcami ponúka značka Agrio stroj, ktorý v pomere cena/kvalita nenachádza na trhu takmer žiadnu konkurenciu. So strojom, ktorý je vybavený nádržou na postrekovú kvapalinu s objemom 3 900 l a ramenami s pracovným záberom 24 m dokážem štandardne podať denný výkon zhruba 200 ha. To je myslím si celkom slušná plošná výkonnosť na ťahaný stroj, ktorý sa dokáže vyrovnať aj niektorým samohybným postrekovačom,“ pochvaľuje si Z. Végsö.

Pre kúpu postrekovača NAPA 3924 na podnik sa rozhodli na základe odskúšania stroja vo svojich vlastných podmienkach. Keďže šlo o skladový stroj, postrekovač nie je vybavený funkciami na želanie zákazníka, a síce mu chýba odpružená a otočná náprava, pri práci to obsluhe stroja nejako zvlášť ani nechýba. Aj bez odpruženej nápravy a oja sa dá podľa jeho slov jazdnému komfortu máločo vyčítať. V minulosti mali na stredisku samozrejme i postrekovač od konkurenčného výrobcu, ktorého obrovskou chybou bola slabá konštrukcia ramien. Počas jeho životnosti tak bolo potrebné ramená zvárať aj niekoľkokrát. Postrekovač NAPA je však vybavený pevnými oceľovými ramenami, s ktorými k takýmto vážnym problémom nedochádza.

„Agrio využíva pri svojom postrekovači technické riešenie, kde sa ramená pohybujú po akejsi koľajnici. Nemajú teda pomocný piest so škrtiacim ventilom, na ktorom môžu mať veľkú vôľu, ktorá im dovoľuje kývať sa. Agrio tak docieľuje vysokú stabilitu ramien, ktoré držia svoju výšku nad porastom i v nerovnom teréne,“ pochvaľuje technické riešenie konateľ spoločnosti. NAPA 3924 je samozrejme vybavený ramenami s aktívnym naklápaním, vypínaním sekcií, odpružením a trojitými držiakmi dýz. Pri všetkých poľných prácach, chemickú ochranu nevynímajúc, navyše obsluha stroja využíva navigáciu, s ktorou dokáže stroj vďaka ISOBUS kompatibilite pracovať a vykonávať napríklad. „Nie je to samozrejme samohybný postrekovač, s ktorým môžete pracovať pri rýchlosti 28 km/h. NAPA je stroj, s ktorým vykonávate aplikáciu pri rýchlosti 15 – 17 km/h, no svoju prácu urobí kvalitne. I keď si viem vypínať „len“ jednotlivé sekcie, manuálne mám stále možnosť vypínať jednotlivé dýzy, čo využívam pri postrekovaní užších pásov medzi susednými poľami. Dávkovanie postrekovača navyše sedí veľmi presne a nikdy sme nemali problém s popálením porastov, alebo vynechávkami. Myslím si že to môžem uzavrieť s tým, že NAPA je postrekovač, s ktorým ak sa oňho staráte, môžete bez starostí pracovať 15 – 20 tis. hektárov bez nejakých väčších servisných zásahov,“ dodáva na záver Z. Végsö.

Ladislav Závodský

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down