Zahraničné obchodné reťazce už od roku 2019 avizujú, že po roku 2025 nebudú vo svojich prevádzkach v SR predávať slovenské vajcia z klietkových chovov. A to napriek tomu, že zatiaľ nie je schválený žiadny európsky a ani slovenský právny predpis, ktorý by zakazoval chov nosníc v klietkových systémoch.
NITRA. Na tlačovej besede v Nitre to v minulom týždni konštatoval Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS). Dodal, že aj preto sa v SR - podobne ako v okolitých krajinách - klietkové chovy postupne vymieňajú za podstielkové chovy a za chovy vo voliérach.
Každý, kto čo i len jedným očkom sleduje túto problematiku, vie, že Únia hydinárov Slovenska na ňu upozorňuje ministerstvo pôdohospodárstva už od začiatku roku 2019.
Pripomíname, že začiatkom volebného roku 2020 bolo medzi Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska podpísané Memorandum o spolupráci v oblasti produkcie slepačích vajec v SR. V ňom sa štát zaviazal hľadať zdroje financovania tak, aby bola zabezpečená konkurencieschopnosť slovenských producentov slepačích vajec. Lenže realita je celkom odlišná.
Tri malé projekty
„Doteraz boli zo zdrojov EÚ schválené iba tri malé projekty, a zo strany štátu na tento účel neboli vyplatené žiadne finančné prostriedky,“ povedal Ladislav Birčák, podpredseda ÚHS a riaditeľ spoločnosti Novogal Dvory nad Žitavou.
Rekonštrukcia klietkových chovov preto napreduje len veľmi pomaly. Chovatelia nosníc tvrdia, že na rýchlejší priebeh rekonštrukcií nemajú dostatok vlastných finančných prostriedkov.
V úvode roku 2024 sa na Slovensku v klietkových chovoch chovalo 65 percent zo všetkých nosníc. Pri súčasnom tempe rekonštrukcií z vlastných finančných prostriedkov to na konci roku môže byť 60 percent nosníc.
„Ak chceme splniť požiadavku zahraničných obchodných reťazcov, a ak im od roku 2025 nemáme dodávať žiadne vajcia z klietkových chovov, potom potrebujeme mať v priebehu roku 2025 ukončenú rekonštrukciu ďalších minimálne 25 percent klietkových chovov,“ konštatoval Daniel Molnár.
Na takúto rekonštrukciu, konkrétne na chovy nosníc a odchovy mládok, bude nevyhnutné vynaložiť investície vo výške 25 miliónov eur.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)