Aká bude nasledujúca zima sa nedá presne určiť. Treba byť pripravený na extrémy počasia, ktoré zažívame po celý rok. Na zvýšenie zimuvzdornosti repky ozimnej aj ozimín sú určené morforegulačné prípravky a fungicídy.
signalizačná správa
K dispozícii je fungicíd pôsobiaci proti rôznym štádiám chorôb na povrchu a vnútri rastliny. Po aplikácii je prijímaný listami a rozvádzaný v rastline. Má predovšetkým lokálny systémový účinok. Vyznačuje sa preventívnym, kuratívnym i eradikatívnym pôsobením. Účinná látka pyraclostrobín zo skupiny strobilurínov inhibuje sporuláciu a rast spór a mycélia. Spóry sú veľmi citlivé na pyraclostrobín, hlavne v období rastu. Prípravok má vďaka látke mepiquat-chlorid a prohexadione-calcium taktiež účinky rastového regulátora. To znamená, že skracuje steblo a zvyšuje odolnosť k poliehaniu a vyzimovaniu.
Prípravok aplikujte jedným z uvedených spôsobov. Buď jedenkrát na jeseň v rastovom štádiu troch listov vyvinuté až do štádia bez bočných výhonov (BBCH 13-20) a jedenkrát na jar na začiatku vývoja bočných výhonov: prvý bočný výhon sa objavuje až do štádia, kedy sú kvetné pupene uzavreté - „žltý puk“ (BBCH 21-59). Alebo prípravok aplikujte jedenkrát na jeseň (BBCH 13-20). Prípadne prípravok aplikujte dvakrát delenou aplikáciou na jeseň (BBCH 13-20). Interval medzi aplikáciami je 14 dní.
Registrovaný je aj postrekový, systémovo pôsobiaci regulátor rastu, určený na obmedzenie poliehania obilnín a repky obsahuje účinné látky prohexadione-calcium a mepiquat-chlorid, ktoré sú prijímané prostredníctvom listov a stoniek rastlín a ďalej sú rozvádzané v rastline. Prípravok skracuje steblo obilnín alebo stonku repky, zväčšuje jeho priemer, zvyšuje silu stebla a podporuje rast koreňov rastlín. Tým dochádza k zlepšeniu odolnosti proti poliehaniu. Rozsah redukcie rastu závisí na plodine, dávke a termíne aplikácie. Mechanizmus účinku spočíva v tom, že obe účinné látky blokujú biosyntézu giberelínov - rastlinných hormónov, ktoré majú hlavnú úlohu pri zväčšovaní buniek, predlžovacom raste a teda aj pri celkovom vegetatívnom raste rastliny. Rastový regulátor vo forme kvapalného suspenzného koncentrátu pre riedenie vodou (SC) je určený na obmedzenie poliehania pšenice ozimnej, jačmeňa ozimného, jačmeňa jarného, raže a na reguláciu rastu a zvýšenie zimovzdornosti repky jarnej a repky ozimnej. Na jeseň aplikujte prípravok na repku ozimnú v rastovom štádiu od troch listov až po štádium, keď je repka ešte bez bočných výhonov (BBCH 13 – 20). Na repku ozimnú za účelom regulácie rastu možno na jeseň prípravok použiť aj v delenej aplikácii, maximálne dvakrát po 0,5 litri na hektár, v intervale 14 dní. Na jar aplikujte prípravok na repku ozimnú a jarnú v rastovom štádiu od začiatku vývoja bočných výhonov (prvý bočný výhon sa objavuje) až do štádia konca vývoja súkvetia (BBCH 21– 59). Repku ozimnú možno prípravkom ošetriť aj dvakrát za vegetačné obdobie (na jeseň (BBCH 13 – 20) plus na jar (BBCH 20 – 59)). Súčet dávok nesmie prekročiť dva litre na hektár. Interval medzi aplikáciami je daný vegetačnou prestávkou.
Prípravok sa môže aplikovať v tank-mix kombinácii so síranom amónnym, ktorý zlepšuje účinnosť vďaka svojej schopnosti znižovať tvrdosť použitej vody (síran amónny viaže katióny nachádzajúce sa vo vode, takže sa prohexadion vo forme vápenatej soli môže ľahšie rozložiť na Ca+ a kyselinu prohexadiónovú, ktorú je rastlina schopná prijať). Preto je kombinovaná aplikácia so síranom amónnym odporúčaná hlavne pri použití tvrdej vody. Dávkovanie síranu amónneho závisí od jednorázovej dávke prípravku. To znamená dávkovanie 1:1.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.